Rzecznik prasowy MSWiA poinformował o działaniach MSWiA na rzecz poszkodowanych w powodzi na Podkarpaciu.
Samorządy z województwa podkarpackiego otrzymały 103 mln złotych na remont lub odbudowę zniszczonej infrastruktury komunalnej. Dziś (19 czerwca) szef MSWiA Jerzy Miller wręczył promesy 47 samorządom poszkodowanym przez powódź. W sumie minister uruchomił już 600,5 mln złotych na działania związane z powodzią i usuwanie jej skutków.
Pieniądze otrzymało 47 podkarpackich jednostek samorządu terytorialnego: 27 gmin, 15 powiatów, 4 miasta i samorząd województwa. Największe dofinansowanie zostało przyznane gminie Gorzyce, miastom: Jasło i Tarnobrzeg, powiatom: mieleckiemu, tarnobrzeskiemu i strzyżowskiemu oraz marszałkowi województwa podkarpackiego.
Szczegółowy wykaz promes przyznanych dla Podkarpacia jest opublikowany na stronie internetowej MSWiA - http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/8529/103_mln_na_odbudowe_infrastruktury_na_Podkarpaciu.html
Powódź, która przeszła przez Polskę w maju i czerwcu br. dotknęła 14 z 16 województw. Według danych z województw na 18 czerwca br. wskutek żywiołu ucierpiało 42,4 tys. osób.
Jak informują wojewodowie, poszkodowane przez powódź zostały 743 gminy. Na ich terenie będą obowiązywać uproszczone procedury budowlane - zamiast wniosku o wydanie pozwolenia na budowę powodzianie złożą jedynie zgłoszenie do urzędu gminy.
W związku z powodzią Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił do tej pory w sumie 600,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa, w tym:
- 213,2 mln złotych na zasiłki dla powodzian (do 6 tys. złotych),
- 97,3 mln złotych dla samorządów i regionalnych zarządów gospodarki wodnej na działania przeciwpowodziowe,
- 108,1 mln złotych na naprawę wałów i innych urządzeń melioracji wodnej,
- 20,5 mln złotych na odbudowę zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i badania geologiczne osuwisk,
- 20,5 mln złotych na remont i odbudowę budynków mieszkalnych (pomoc do 20 tys. lub do 100 tys. złotych) dla województw dolnośląskiego i małopolskiego,
- 128,1 mln złotych na odbudowę lub remont zniszczonej infrastruktury komunalnej (m.in. dróg, mostów, kładek, przepustów, szkół, przedszkoli i innych budynków użyteczności publicznej) dla województwa opolskiego i dolnośląskiego,
- 12,8 mln złotych na walkę z plagą komarów na zalanych terenach w województwie małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i śląskim.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tlom/
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.