Debata z udziałem uczniów szkół tischnerowskich, uroczysta Msza św., przemarsz ulicami Krakowa śladami ks. Tischnera, wieczór przy dźwiękach muzyki góralskiej – tak Kraków uczci 10. rocznicę śmierci ks. Tischnera.
Z tej okazji po raz pierwszy uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci ks. Tischnera odbędą się w ramach „Festiwalu Tischnerowskiego”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” i firmy Bereś& Baron Media Productions, która jest współproducentem filmu dokumentalnego „Tischner – życie w opowieściach”.
„Festiwal Tischnerowski” pod hasłem „Chcę Wam dodać ducha!” to cykl imprez odbywających się kolejno w Warszawie, Krakowie i Łopusznej. Krakowskie uroczystości rozpoczną się 25 czerwca o godz. 12.30 spotkaniem, w którym udział wezmą uczniowie szkół tischneroskich oraz laureaci Nagrody Znaku i Hestoo im. ks. prof. Tischnera, poprowadzi je Wojciech Bonowicz. „Na pewno będzie to wyjątkowe i ciekawe wydarzenie, gdyż dojdzie do starcia poglądów ludzi młodych i starszych, więc wspólna wymiana spostrzeżeń na pewno będzie interesująca – mówi Iga Dzieciuchowicz z Bereś&Baron Media Productions. Spotkanie to odbędzie się w Auli im. Józefa Tischnera w Collegium Witkowskiego przy ul. Gołębiej 13.
TischnerFestival
Festiwal Tischnerowski, 26 - 28 czerwca 2010, Łopuszna
Kolejną część uroczystości zaplanowano na godz. 15.00. Wówczas uczestnicy festiwalu i zaproszeni goście spotkają się przy bramie kamienicy przy ul. Kanoniczej 20, gdzie mieszkał ks. Tischner. Spotkaniu towarzyszyć będzie kapela góralska z Łopusznej. Następnie o godz. 16.00 w kościele św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji ks. profesora, której przewodniczył będzie abp Kazimierz Nycz. Po zakończeniu odbędzie się koncert chóru „Organum” pod dyrekcją Bogusława Grzybka. O godz. 17.15 uczestnicy będą mogli wyruszy ulicami Krakowa „śladami” ks. Tischnera i poznać wszystkie ważne dla niego miejsca.
Całość uroczystości uwieczni opera góralska „Naski świat" w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina w reżyserii Stanisława Trebunia-Staszel i Macieja Czernika, wieczór poprowadzi Krzysztof Trebunia Tutka. Koncert odbędzie się w sali im. S. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej przy ul. Straszewskiego 22.
Organizatorami uroczystością są: Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, Bereś&Baron Media Productions, a współorganizatorami m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Związek Podhalan – Oddział Łopuszna, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, parafia w Łopusznej.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, swoje prace poświęcał zagadnieniom filozofii człowieka, jego istnieniu i wartościom. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.