Samochód w rzeczywistości afrykańskiej to często obok Biblii środek konieczny do ewangelizacji – mówią misjonarze. Podczas Tygodnia św. Krzysztofa będzie można wesprzeć akcję „1 grosz za 1 kilometr”, którą od 10 lat prowadzi organizacja MIVA Polska, zbierając pieniądze na zakup środków transportu dla misjonarzy.
Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa rozpocznie się w tym roku 18 i zakończy 25 lipca, w dniu wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. W tym czasie prowadzona będzie akcja św. Krzysztof, w którą mogą włączyć się kierowcy, ofiarowując w duchu wdzięczności za bezpiecznie przebyte podróże "1 grosz za 1 kilometr". Pieniądze te przekazane zostaną na misyjne środki transportu. Apel o pomoc dla misjonarzy kierowany jest do wiernych podczas parafialnego poświęcenia pojazdów i błogosławieństwa kierowców w dniu ich patrona.
Główne obchody Tygodnia św. Krzysztofa oraz jubileuszu MIVA Polska, która w tym roku świętuje 10-lecie działalności, będą miały miejsce w niedzielę (25 lipca) w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Rozpocznie je w południe Msza św., której przewodniczył będzie ks. dr Tomasz Atłas, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W uroczystości, prócz misjonarzy, wezmą udział m.in.: krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura, przedstawiciele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, policjanci, a także mistrz rajdów motocyklowych Jacek Czachor. Po Mszy św. zaplanowano piknik, podczas którego będzie m.in. można zwiedzić miasteczko ruchu drogowego i sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze dachowania, a także porozmawiać z misjonarzami.
Jubileusz 10-lecia MIVA Polska to też okazja do wspomnienia o zmarłych przyjaciołach organizacji i modlitwy za nich. W przeddzień obchodów, w sobotę 24 lipca, o godz. 7.30 w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. bpa Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem oraz w intencji wszystkich zmarłych przyjaciół MIVA Polska.
Hasło tegorocznych obchodów Tygodnia św. Krzysztofa brzmi: „Bądźmy świadkami Miłości na drogach świata”. Dyrektor organizacji MIVA Polska, wieloletni misjonarz w RPA ks. Jerzy Kraśnicki apeluje, by nie pozostawiać bez wsparcia polskich misjonarzy. Najpilniejsze z próśb o pomoc dotyczą: Madagaskaru, Zambii, Czadu, Togo, Ugandy, Gabonu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Peru, Ekwadoru, Brazylii i Kirgistanu. Na drogach w tych krajach jest koniecznością posiadanie odpowiedniego środka transportu, by móc dotrzeć do trudnodostępnych i oddalonych od siebie miejsc.
***
MIVA (Mission Vehicle Association) czyli Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu w Polsce powstała w 2000 roku. Dzieło to zapoczątkował ks. Marian Midura przy wsparciu MIVA Austria, która ma już 60-letnią tradycję. W latach 2000–2010 MIVA Polska pomogła w zakupie 377 środków lokomocji dla polskich misjonarzy. Co roku organizuje też Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę, Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców i Tydzień św. Krzysztofa.
MIVA w Polsce w ciągu 10 lat przekazała polskim misjonarzom (diecezjalnym, zakonnym i świeckim): 205 samochodów (głównie terenowych), 3 ambulansów, 1 busa, 46 motocykli, 1 traktora, 2 barek, 7 łodzi, 5 silników do łodzi, 1 quada, 103 rowerów, 1 rikszy, 2 koni. Pomoc od MIVA Polska dotarła do 46 krajów świata i wynosiła 1 193 480 euro. Najwięcej pojazdów od MIVA znalazło się w Kamerunie (51), Zambii (42), Czadzie (26), Tanzanii (25), Brazylii(20), Togo i RPA (po 18), Rwandzie (16), Boliwii (15), RCA i Papui Nowej Gwinei (po 11).
Związek MIVA Polska z zaangażowaniem się w bezpieczeństwo na drogach inspirowany jest przede wszystkim postacią samego św. Krzysztofa. Jako ten, który niesie Chrystusa, łączy w sobie sprawy kierowców i podróżnych, sprawy bezpiecznego podróżowania oraz sprawy niosących Chrystusa na krańce świata – misjonarzy.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.