W sobotę 7 sierpnia zmarł ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, przy której znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Ks. prałat Zygmunt Malacki (ur. 1948) od czerwca 1998 był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 2006 r. został odznaczony medalem "Zasłużony dla Miasta Stołecznego Warszawy". Utworzył multimedialne, jedyne tego typu na świecie, Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki, które jest miejscem pamięci narodowej, mającym znaczenie dla mieszkańców stolicy i całej Polski.
Ks. Malacki w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odprawiał Msze za ojczyznę - które są kontynuacją Mszy za ojczyznę, jakie sprawował bł ks. Popiełuszko. W parafii zorganizował cotygodniowe "Spotkania z Biblią". Utworzył poradnię prawną, w której trzy razy w tygodniu prawnicy udzielają bezpłatnych porad prawnych. Powołał Fundację Bonum, która podejmuje działania charytatywne (m.in. punkt rozdawania darów, pomoc bezdomnym i bezrobotnym). Działa tu też parafialny Ruch Obrony Życia - zbierane są w parafii dary dla samotnych matek a potem są rozdawane najbardziej potrzebującym.
Ks. Malacki był pomysłodawcą i inicjatorem wielkopostnej Drogi Krzyżowej ulicami Żoliborza, przedtem zaś zorganizował Drogę Krzyżową ulicami Starego Miasta. Zanim objął funkcję proboszcza żoliborskiej parafii przez 14 lat był rektorem akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie i przewodnikiem akademickiej pielgrzymki na Jasną Górę. Wcześniej był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Bródnie.
Pochodzący z Podlasia duchowny, święcenia kapłańskie otrzymał w 1975 r. W seminarium duchownym w Warszawie przez pół roku dzielił pokój z klerykiem Jerzym Popiełuszką, w czerwcu beatyfikowanym przez papieża Benedykta XVI.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.