Dramatyczna jest nadal sytuacja gminy Bogatynia. Zamknięta droga dla ruchu osobowego powoduje odcięcie miasta od reszty kraju. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy w trakcie chemioterapii, którzy muszą wydostać się dziś do szpitala we Wrocławiu. Na stronie www.bogatynia.pl został wydany komunikat sztabu kryzysowego dla ludności Bogatyni. Podajemy jego treść i najważniejsze dane kontaktowe.
Mieszkańcy Bogatyni proszeni są o włączenie się w pomoc dla powodzian. Brakuje przede wszystkim podstawowych produktów żywnościowych - wody i chleba. Przekazywać można również koce, materace, śpiwory, odzież dla dzieci i dorosłych oraz suche opakowania artykułów spożywczych. Punkt zbiórki znajduje się w Szkole Podstawowej Nr 3. Wodę pitną dostarczać można na parking przy ul. Daszyńskiego 1 koło Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni oraz na parkingu przy ul. Wyczółkowskiego (obok Szkoły Podstawowej Nr 3).
Apeluje się do wszystkich mieszkańców zalanych terenów, by zachowali ostrożność w spożywaniu pokarmów i przyjmowaniu wody. Woda do picia oraz do mycia zębów może być spożywana tylko po jej uprzednim przegotowaniu. Natomiast żywności w żadnym wypadku nie należy spożywać gdy została zalana lub zawilgocona lub gdy ma zmieniony smak, zapach czy konsystencję oraz kiedy jest bez oznakowania, a w puszkach są wydęte wieczka. Należ unikać spożywania surowych warzyw i owoców. W przypadku zaobserwowania u siebie lub bliskich niepokojących objawów takich jak wymioty, biegunka, nudności, bóle brzucha oraz złe samopoczucie natychmiast zgłoś się do lekarza. Gdy doszło do jakiegokolwiek zranienia, należy natychmiast oczyścić i opatrzyć rany.
Najważniejsze dane kontaktowe do Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni:
W niektórych punktach miasta pojawiła się sprzedaż żywności w horrendalnych cenach. Za bochenek chleba trzeba zapłacić nawet 20 zł, za wodę 15 zł. Poszkodowani w powodzi mieszkańcy Bogatyni apelują do nieuczciwych sprzedawców o rozsądek i empatię.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.