Szef zespołu doradców premiera Michał Boni poinformował w czwartek w Sejmie, że jesienią rząd przygotuje projekt ustawy dotyczącej klęsk żywiołowych, rozwiązującej problem systemowo. Dodał, że powinna ona zacząć obowiązywać od 2011 roku.
W czwartek po godz. 11 Sejm rozpoczął kilkugodzinne, nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. specustawy powodziowej.
"W trakcie dyskusji Rady Ministrów nad tym projektem (specustawy powodziowej - PAP) pojawiły się głosy, że rząd powinien przygotować ustawę o charakterze systemowym, związaną z katastrofami żywiołowymi. Taki projekt ustawy zostanie jesienią przygotowany - tak żeby od roku 2011 mieć rozwiązania stałe, systemowe, które byłyby uruchamiane w momencie nadzwyczajnych okoliczności" - powiedział minister.
Boni zaznaczył też, że rząd, przygotowując projekt zmian w specustawie powodziowej, chciał, żeby ci, którzy ucierpieli w powodzi w sierpniu, byli objęci taką samą pomocą, jak powodzianie z maja i czerwca.
"Ważnym elementem działania tej ustawy, jest poszerzenie, poprzez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które zostało przyjęte 10 sierpnia, listy gmin i miejscowości objętych tymi instrumentami i działaniami (usuwaniem skutków powodzi - PAP). Przypomnę, że w wyniku powodzi majowych i czerwcowych 584 gminy i miejscowości zostały objęte tymi działaniami; w wyniku sierpniowego doświadczenia lista została rozszerzona o 40 gmin i miejscowości z województwa dolnośląskiego i 32 gminy i miejscowości z województwa lubuskiego" - powiedział.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.