450 wywiadów z uczestnikami opozycji antykomunistycznej w Polsce trafi do Międzynarodowego Banku Pamięci o Demokracji. Rozmowy przeprowadzą nauczyciele i uczniowie, w ramach amerykańskiego projektu "Głos Obywateli". Jego realizację sfinansuje rząd USA.
Nauczyciele uczestniczący w programie przygotują i nagrają wraz z uczniami wywiady z ludźmi, którzy tworzyli współczesną historię - walczyli o przemiany demokratyczne i wolne państwo. Rozmowy zostaną zarchiwizowane w technologii cyfrowej i zamieszczone pod adresem www.civicvoices.org. W czwartek w Kielcach 50 nauczycieli z 10 województw Polski południowej rozpoczęło kilkudniowe szkolenie w tym zakresie.
"Głos Obywateli" to inicjatywa Edukacyjnej Fundacji Amerykańskiej Federacji Nauczycieli. Ma na celu udokumentowanie historii "poprzez fakty, życiorysy i wspomnienia działaczy". Do wykonania tego pomysłu zaproszono partnerów z Afryki Południowej, Filipin, Gruzji, Irlandii Płn., Kolumbii, Mongolii, Polski i USA. Polskim uczestnikiem projektu jest NSZZ Solidarność. Jego Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania przeszkoli ogółem 280 nauczycieli. Oni z kolei mają przekazać zdobytą wiedzę innym.
"Skrypty wywiadów będą przetłumaczone na angielski i staną się międzynarodowym materiałem dydaktycznym. Już obecnie w Międzynarodowym Banku Pamięci o Demokracji znajdują się cztery wywiady z Polakami - Mieczysławem Chełmiakiem, Teresą Starmach, Grzegorzem Surdy i Andrzejem Zollem" - poinformowała dziennikarzy polska koordynatorka projektu Monika Kończyk.
Zgodnie z założeniami realizowanego już drugi rok trzyletniego przedsięwzięcia, szkolne ekipy badaczy-dokumentalistów historii mają dotrzeć w swoich środowiskach do "szarych" ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w tworzenie wolnego społeczeństwa obywatelskiego, a nie są znani ze swej działalności i "pozostają wręcz anonimowi" - zaznaczyła Kończyk. Zapowiedziała, że uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w kamery.
Jedna z uczestniczek szkolenia - Jolanta Niedziela, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim - powiedziała, że ma już doświadczenie w tej dziedzinie. "Udokumentowałam z uczniami wspomnienia wnuczki jednego z ostrowieckich uczestników Powstania Styczniowego; nasz skrypt służy jako ogólnoszkolna pomoc dydaktyczna" - poinformowała.
W ramach programu "Civic Voices" powstanie - oprócz internetowego banku około 3450 wspomnień - międzynarodowy poradnik/skrypt o demokracji oraz opracowane będą scenariusze lekcji.
Amerykańska Federacja Nauczycieli zamierza rozszerzyć za rok realizację projektu "Głos Obywateli" na kolejne kraje.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.