450 wywiadów z uczestnikami opozycji antykomunistycznej w Polsce trafi do Międzynarodowego Banku Pamięci o Demokracji. Rozmowy przeprowadzą nauczyciele i uczniowie, w ramach amerykańskiego projektu "Głos Obywateli". Jego realizację sfinansuje rząd USA.
Nauczyciele uczestniczący w programie przygotują i nagrają wraz z uczniami wywiady z ludźmi, którzy tworzyli współczesną historię - walczyli o przemiany demokratyczne i wolne państwo. Rozmowy zostaną zarchiwizowane w technologii cyfrowej i zamieszczone pod adresem www.civicvoices.org. W czwartek w Kielcach 50 nauczycieli z 10 województw Polski południowej rozpoczęło kilkudniowe szkolenie w tym zakresie.
"Głos Obywateli" to inicjatywa Edukacyjnej Fundacji Amerykańskiej Federacji Nauczycieli. Ma na celu udokumentowanie historii "poprzez fakty, życiorysy i wspomnienia działaczy". Do wykonania tego pomysłu zaproszono partnerów z Afryki Południowej, Filipin, Gruzji, Irlandii Płn., Kolumbii, Mongolii, Polski i USA. Polskim uczestnikiem projektu jest NSZZ Solidarność. Jego Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania przeszkoli ogółem 280 nauczycieli. Oni z kolei mają przekazać zdobytą wiedzę innym.
"Skrypty wywiadów będą przetłumaczone na angielski i staną się międzynarodowym materiałem dydaktycznym. Już obecnie w Międzynarodowym Banku Pamięci o Demokracji znajdują się cztery wywiady z Polakami - Mieczysławem Chełmiakiem, Teresą Starmach, Grzegorzem Surdy i Andrzejem Zollem" - poinformowała dziennikarzy polska koordynatorka projektu Monika Kończyk.
Zgodnie z założeniami realizowanego już drugi rok trzyletniego przedsięwzięcia, szkolne ekipy badaczy-dokumentalistów historii mają dotrzeć w swoich środowiskach do "szarych" ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w tworzenie wolnego społeczeństwa obywatelskiego, a nie są znani ze swej działalności i "pozostają wręcz anonimowi" - zaznaczyła Kończyk. Zapowiedziała, że uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w kamery.
Jedna z uczestniczek szkolenia - Jolanta Niedziela, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim - powiedziała, że ma już doświadczenie w tej dziedzinie. "Udokumentowałam z uczniami wspomnienia wnuczki jednego z ostrowieckich uczestników Powstania Styczniowego; nasz skrypt służy jako ogólnoszkolna pomoc dydaktyczna" - poinformowała.
W ramach programu "Civic Voices" powstanie - oprócz internetowego banku około 3450 wspomnień - międzynarodowy poradnik/skrypt o demokracji oraz opracowane będą scenariusze lekcji.
Amerykańska Federacja Nauczycieli zamierza rozszerzyć za rok realizację projektu "Głos Obywateli" na kolejne kraje.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.