"Kościół pw. św. Brygidy ks. prałata Henryka Jankowskiego" - to tytuł wystawy fotograficznej otwartej w piątek w tym gdańskim kościele. Ekspozycja przedstawia zdjęcia i dokumenty dotyczące odbudowy świątyni i działalności duchownego w latach 80.
Stanisław Flis z gdańskiego oddziału IPN, przygotowującego wystawę, powiedział PAP, że ekspozycja przedstawia historię i odbudowę kościoła św. Brygidy oraz postać księdza prałata i jego rolę jako kapelana Solidarności. Ekspozycję otwarto z okazji 30-lecia NSZZ "Solidarność".
Flis podkreślił, że "nagle z parafii, gdzie były ruiny, nie było nic, powstała wspólnota parafialna, powstał odbudowany kościół i tu znalazła oparcie budująca się +S+".
W latach 80. parafia była nieoficjalnym miejscem spotkań przedstawicieli podziemnej "S" z wysłannikami dyplomacji krajów zachodnich. Gościli tam m.in. Ronald Reagan, Margaret Thatcher, senator Edward Kennedy z rodziną, Helmut Kohl i Zbigniew Brzeziński. Tu swoje pierwsze konferencje prasowe dla zagranicznych dziennikarzy urządzał Lech Wałęsa. W czasie strajków w 1988 r. w kościele św. Brygidy obradowały władze "S".
Wystawa prezentuje także zdjęcia i dokumenty dotyczące działalności charytatywnej i społecznej ks. Jankowskiego. "Jest dokument Komisji Krajowej +S+ potwierdzający, że potrzebującym ks. Jankowski wypisywał recepty lekarskie" - opowiadał Flis. Wystawa potrwa do końca września.
"Chociaż księdza prałata nie ma wśród nas, to wciąż żyje w pamięci ludzi, a z biegiem lat jego postać będzie nabierała mocy, szacunku i czci" - powiedział metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź, otwierając wystawę.
W bocznej nawie kościoła św. Brygidy, gdzie półtora miesiąca temu złożono ciało ks. Henryka Jankowskiego, ustawiony został już sarkofag z białego i brązowego marmuru. Znajduje się na nim napis: "Ks. prałat Henryk Jankowski, 1936-2010, proboszcz parafii św. Brygidy, Kapelan Solidarności". Abp Głódź powiedział, że "sarkofag jest w ulubionych kolorach prałata i są na nim nawet złote litery, co też lubił".
Ks. prałat Henryk Jankowski zmarł 12 lipca. Miał 74 lata.
Proboszczem parafii pw. Św. Brygidy został w 1970 r. Stał się kapłanem znanym całej Polsce w dniach historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., gdzie odprawiał na miejscu msze św. podtrzymujące na duchu protestujących robotników.
W kościele można obejrzeć też wystawę pt. "Księża Męczennicy" poświęconą siedmiu księżom, którzy przeciwstawiali się totalitarnemu systemowi i zapłacili za to najwyższą cenę. Na ponad 80 planszach prezentowane są życiorysy: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Sylwestra Zycha, ks. Stefana Niedzielaka, ks. Władysława Urgacza oraz bł. ks. Władysława Findysza. Ta ekspozycja będzie otwarta do 12 września.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.