Kaplica w Pałacu Prezydenckim jest godnym miejscem dla krzyża - powiedział w czwartek PAP kanclerz Warszawskiej Kurii Metropolitalnej ks. Grzegorz Kalwarczyk. Oświadczenie wydał też rzecznik warszawskiej kurii ks. Rafał Markowski.
"Kościół wielokrotnie apelował o godne traktowanie krzyża i nieszarganie go" - podkreślił ks. Kalwarczyk.
Oświadczenie w tej sprawie wydał też rzecznik warszawskiej kurii. Publikujemy jego pełną treść.
"W związku z dzisiejszym przeniesieniem Krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do Kaplicy Prezydenckiej i z pytaniami stawianymi w związku z tym faktem, Kuria Metropolitalna Warszawska oświadcza:
1. Przeniesienie Krzyża do Kaplicy Prezydenckiej ma swoje odniesienie do komunikatu z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych ogłoszonego na Jasnej Górze w dniu 25.08.2010 r. i stanowi realizację zasugerowanego przez Biskupów rozwiązania, aby oddzielić sprawę samego Krzyża od postulatu upamiętnienia Ofiar katastrofy smoleńskiej.
2. Stanowisko Rady Biskupów Diecezjalnych przypomniał Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski podczas Mszy Świętej, sprawowanej 12 września br. przy tamie we Włocławku - miejscu upamiętniającym męczeńską śmierć bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Arcybiskup K. Nycz zaapelował " aby nie dokonywało się w publicznym miejscu Warszawy zgorszenie wokół Chrystusowego Krzyża".
3. Dokonane dziś przeniesienie Krzyża do Kaplicy Pałacu Prezydenckiego stanowi realizację porozumienia zawartego w dniu 21 lipca br. Krzyż, który miał uczestniczyć w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę i znalezć swoje miejsce w kościele św. Anny w Warszawie, w obecnej sytuacji nawiedzi Kaplicę Prezydencką oraz miejsce katastrofy smoleńskiej, aby ostatecznie stanąć w Kaplicy Loretańskiej kościoła św. Anny. Obecność Krzyża w tych tak ważnych miejscach ma swoje głębokie uzasadnienie i istotną wymowę.
Ks. Rafał Markowski
Rzecznik Archidiecezji Warszawskiej"
Kuria była jedna ze stron lipcowego porozumienia w sprawie przeniesienia krzyża, zawartego także przez Kancelarię Prezydenta, Duszpasterstwo Akademickie oraz harcerzy z ZHR i ZHP. Zakładało ono, że krzyż zostanie przeniesiony w procesji z oprawa liturgiczną do pobliskiego kościoła św. Anny. 3 sierpnia protesty "obrońców krzyża" uniemożliwiły realizację tego porozumienia i zaplanowane uroczyste przeniesienie krzyża.
W ubiegłym tygodniu (a zatem sporo przed obecnymi wydarzeniami) na stronie kurii warszawskiej pojawił się komunikat o zaleceniu zorganizowania w dniu 26 września (najbliższa niedziela) we wszystkich parafiach i ośrodkach duszpasterskich archidiecezji warszawskiej nabożeństw ekspiacyjnych połączonych z adoracją Najświętszego Sakramentu.
"W dniu 14 września br. (wtorek) przypada w Kościele powszechnym święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Ponieważ nie wszyscy wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii przypadającego święta, Arcybiskup Kazimierz Nycz prosi o odprawienie w dniu 26 września br. (niedziela) po sumie - we wszystkich parafiach i ośrodkach duszpasterskich archidiecezji - nabożeństwa ekspijacyjnego połączonego z adoracją Najświętszego Sakramentu.
To nabożeństwo powinno być jednym z aktów zadośćuczynienia za wszelkie zniewagi i wszystkie akty nieuszanowania znaku Krzyża i zlekceważenia Mądrości Krzyża, jakich dopuszczono się w naszej Ojczyźnie wobec tego świętego znaku." - głosi komunikat.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.