W dniu 31 marca 2010 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął jednogłośnie Projekt Zalecenia Komitetu Ministrów dla Państw Członkowskich w zakresie środków zwalczania dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.
Zalecenie nie jest aktem wiążącym prawnie. Konkretyzuje jednakże ogólny zakaz dyskryminacji wyrażony m.in. w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (art. 14), w Traktatach Rzymskich (art. 13 TWE), czy w Karcie Praw Podstawowych (art. 21) czyli aktach będących częścią krajowego porządku prawnego. Udział przedstawicieli Polski w pracach nad Zaleceniem sprawił, iż jest ono zgodne z polskim prawem wewnętrznym.
W toku prac przedstawiciel Polski zgłosił miedzy innymi zastrzeżenia odnośnie kwestii odstępstwa od zasady równego traktowania w uzasadnionych przypadkach (np. selektywne przyjmowanie do pracy w instytucjach wyznaniowych) dopuszczalnego tak przez ustawodawstwo unijne jak i przez polską Konstytucję. Uwaga ta została uwzględniona w tekście Memorandum Wyjaśniającego. Ponadto, podczas posiedzenia KDM Polska wygłosiła oświadczenie, iż popiera przyjęcie Zalecenia, jednakże, w uzasadnionych przypadkach dopuszczalne będzie w naszym kraju odstępstwo od zasady równego traktowania w stosunkach zatrudnienia i pracy (co zgodne jest z zapisami polskiego kodeksu pracy).
Treść Zalecenia i Memorandum Wyjaśniającego do Zalecenia wyraża konsensus 47 państw członkowskich Rady Europy w zakresie rekomendowanych środków zwalczania dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Uwzględnienie uwagi Polski w treści Memorandum Wyjaśniającego przemawia zatem za przyjęciem, że na gruncie przedmiotowego Zalecenia, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstępstwo od zasady równego traktowania.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.