W dniu 31 marca 2010 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął jednogłośnie Projekt Zalecenia Komitetu Ministrów dla Państw Członkowskich w zakresie środków zwalczania dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.
Zalecenie nie jest aktem wiążącym prawnie. Konkretyzuje jednakże ogólny zakaz dyskryminacji wyrażony m.in. w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (art. 14), w Traktatach Rzymskich (art. 13 TWE), czy w Karcie Praw Podstawowych (art. 21) czyli aktach będących częścią krajowego porządku prawnego. Udział przedstawicieli Polski w pracach nad Zaleceniem sprawił, iż jest ono zgodne z polskim prawem wewnętrznym.
W toku prac przedstawiciel Polski zgłosił miedzy innymi zastrzeżenia odnośnie kwestii odstępstwa od zasady równego traktowania w uzasadnionych przypadkach (np. selektywne przyjmowanie do pracy w instytucjach wyznaniowych) dopuszczalnego tak przez ustawodawstwo unijne jak i przez polską Konstytucję. Uwaga ta została uwzględniona w tekście Memorandum Wyjaśniającego. Ponadto, podczas posiedzenia KDM Polska wygłosiła oświadczenie, iż popiera przyjęcie Zalecenia, jednakże, w uzasadnionych przypadkach dopuszczalne będzie w naszym kraju odstępstwo od zasady równego traktowania w stosunkach zatrudnienia i pracy (co zgodne jest z zapisami polskiego kodeksu pracy).
Treść Zalecenia i Memorandum Wyjaśniającego do Zalecenia wyraża konsensus 47 państw członkowskich Rady Europy w zakresie rekomendowanych środków zwalczania dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Uwzględnienie uwagi Polski w treści Memorandum Wyjaśniającego przemawia zatem za przyjęciem, że na gruncie przedmiotowego Zalecenia, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstępstwo od zasady równego traktowania.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.