Idea obchodzenia – najpierw 1 dnia – a potem tygodnia miłosierdzia – zrodziła się wśród dyrektorów diecezjalnych Caritas już na ogólnopolskim zjeździe w lutym 1937 r. i bardzo szybko upowszechniła się w całej Polsce. Tuż po wojnie, obchodzono pierwszy Dzień Miłosierdzia w 1945 r.
Tydzień Miłosierdzia obchodzono także w latach, gdy władze komunistyczne zlikwidowały kościelną Caritas (1950 r.) i zabroniły Kościołowi prowadzenia zorganizowanej działalności charytatywnej. Tydzień Miłosierdzia jednak był nieprzerwanie organizowany w Kościele w Polsce w diecezjach i parafiach. Komisja Charytatywna KEP proponuje hasło, które podkreśla jeden z wymiarów działalności charytatywnej. W tym roku wybraliśmy jako hasło słowa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem” (por. J 13,15).
Tydzień Miłosierdzia w parafiach i diecezjach ma zawsze dwa wymiary: pierwszy to modlitwa i działania propagujące ideę miłosierdzia chrześcijańskiego wśród wiernych. Niemalże wszyscy biskupi diecezjalni kierują do swoich diecezjan listy pasterskie zachęcające do działalności charytatywnej. W Kościołach odbywają się Msze św. i są odprawiane nabożeństwa, podczas których modlimy się zarówno za tych, którzy pomagają innym, jak i tych, którzy pomocy potrzebują. Szczególnie uroczyście obchodzą Tydzień Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas, które spotykają się, by dziękować Bogu za łaskę pomagania innym. Tydzień Miłosierdzia wykorzystujemy do apostolstwa miłosierdzia. Komisja Charytatywna KEP przygotowuje każdego roku „Materiały homiletyczno-liturgiczne” oraz propozycje katechez dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Druga płaszczyzna działań w Tygodniu Miłosierdzia ma wymiar konkretnego czynu miłości bliźniego (czyn miłosierdzia): to działania, podejmowane na rzecz ubogich, chorych, seniorów, niepełnosprawnych mentalnie lub fizycznie. W wielu diecezjach odbywa się zbiórka na ubogich podczas Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia. Ofiary składane w tym dniu diecezjalna Caritas wykorzystuje w ciągu roku pomagając bezdomnym, chorym, dzieciom z rodzin ubogich. Prowadzona jest także zbiórka żywności i odzieży. Na przykład Caritas poznańska, zbiera na rynkach warzywa i owoce, które trafiają do kuchni dla ubogich i jadłodajni. W archidiecezji łódzkiej, w parafiach wierni przekazują żywność do specjalnych „toreb miłosierdzia”. Potem przygotowywane są paczki i rozdzielane wśród najuboższych rodzin w parafiach. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i domach, pomagają rodzinom, pracują w różnych ośrodkach Caritas i we wspólnotach parafialnych.
„Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem”
Jezus, umywając nogi apostołom i wzywając ich do braterskiej miłości, która jest darem z siebie, uczynił wypełnianie przykazania miłości znakiem przynależności do Niego, pełnej z Nim komunii. Mówił przecież: „po tym wszystkim poznają, żeście uczniami Moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali” (J 13,35). O tym chcemy pamiętać w Tygodniu Miłosierdzia, gdy na nowo przywołujemy ten gest Jezusa z Ostatniej Wieczerzy oraz inne wydarzenia ewangeliczne, mówiące o tym, że być chrześcijaninem – należeć do Chrystusa – to znaczy kochać Boga i bliźnich i wyrażać tę miłość w konkretny sposób.
Każdego dnia Tygodnia Miłosierdzia będziemy rozważali inne aspekty czynów i słów Chrystusa, by ugruntować w sobie przekonanie, że nikt z nas nie może pozostać obojętny wobec Jego wezwania: „czyńcie, jak Ja wam uczyniłem” (J 13,15).
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.