Na razie bez ekskomuniki prezydenta

Episkopat Filipin nie planuje ogłoszenia ekskomuniki na prezydenta kraju, Benigno Aquino III – stwierdza w wydanym dziś w Manili komunikacie bp Nereo Odchimar. Przewodniczący konferencji tamtejszego episkopatu nie kryje, iż biskupi są skonsternowani postawą głowy państwa w kwestii promowania aborcji i antykoncepcji oraz przypomina naukę Kościoła o obowiązku poszanowania życia ludzkiego od poczęcia.

Reklama

Bp Odchimar podkreślił, iż biskupi nadal mają nadzieję na dialog z prezydentem, a zagrożenie ekskomuniką na tym etapie trudno pogodzić z poszukiwaniem porozumienia. Jednocześnie zaznaczył, iż Kościół interweniuje w tej sprawie, ponieważ jest ona kwestią moralną, dotyczącą prawa do życia także osób jeszcze nie narodzonych.

Przewodniczący episkopatu Filipin wyraził się z uznaniem o inicjatywach katolików świeckich sprzeciwiających się przyjęciu ustawy o tzw. „zdrowiu reprodukcyjnym”, grożącej karą finansową lub nawet więzieniem dla małżonków, którzy mieliby więcej niż dwoje dzieci. Miałaby też ona upowszechniać dystrybucję środków antykoncepcyjnych w szkołach i miejscach publicznych. Chodziłoby w tym przypadku także o środki na które prawo dotychczas nie zezwalało. Projekt tej ustawy przewiduje ponadto promowanie dobrowolnej sterylizacji.

Natomiast Kościół i stowarzyszenia rodzinne promują program naturalnego planowania rodziny, dążący do upowszechniania postaw budowanych na miłości i odpowiedzialności. Projekt ustawy o tzw. „zdrowiu reprodukcyjnym”, pomimo presji ONZ nie został przyjęty przez parlament w Manili. Jego przeciwniczką była też poprzednia prezydent kraju, Gloria Arroyo.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -9°C Poniedziałek
  noc
  -10°C Poniedziałek
  rano
  -8°C Poniedziałek
  dzień
  -7°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »

  Reklama