O sytuacji Romów

Integracja społeczna Romów była głównym tematem zakończonego w piątek dwudniowego spotkania szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. W rozmowach, które odbyły się na zamku Czerveny Kameń koło Bratysławy, wziął udział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Reklama

"Głównym tematem spotkania było zagadnienie integracji społecznej Romów, które w ostatnim czasie stało się jednym z głównych problemów dyskutowanych na arenie europejskiej" - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu w komunikacie przesłanym PAP w piątek wieczorem.

Podczas dyskusji Schetyna przedstawił polskie doświadczenia związane z polityką państwa wobec mniejszości romskiej. "Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013 opierający się na edukacji dzieci, aktywizacji zawodowej i inwestycjach w infrastrukturę zaczyna przynosić rezultaty" - napisano w komunikacie.

Kwestia mniejszości romskiej stała się szeroko dyskutowanym w UE tematem po tym, jak w lipcu Francja zaostrzyła swoją politykę wobec Romów, organizując akcję likwidowania ich obozowisk i deportacji do Rumunii i Bułgarii. Działania Francji wobec Romów skrytykowały organizacje broniące praw człowieka, a także m.in. Parlament Europejski, Komisja Europejska i ONZ.

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że otworzy procedurę przeciwko Francji w związku z deportacjami Romów, chyba że do 15 października Paryż przedstawi kalendarz poprawnego wdrożenia unijnej dyrektywy o swobodnym przepływie osób w UE.

Do spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) doszło na zaproszenie przewodniczącego Rady Narodowej Słowacji Richarda Sulika.

Jak zaznaczono w komunikacie, było to pierwsze spotkanie marszałka Schetyny z nowo wybranymi przewodniczącymi parlamentów: Sulikiem oraz Miroslavą Nemcovą z Czeskiej Izby Deputowanych.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -2°C Piątek
  dzień
  -1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -4°C Sobota
  rano
  wiecej »

  Reklama