Nie ma konfliktu między wiarą a rozumem

Nie ma konfliktu między światem rozumu, a światem wiary - mówił 1 października kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii z okazji inauguracji 647. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że ludzie zaangażowani w środowisku uniwersyteckim otrzymują od Boga szczególną umiejętność poznawania prawdy oraz dar mądrości słowa. Według niego dzięki osobistym uzdolnieniom oraz pracy w zespołach, ludzie oddani nauce badają rozległe przestrzenie otaczającej nas rzeczywistości.

„Nie ma konfliktu między światem rozumu, reprezentowanym przez środowisko uniwersyteckie, a światem wiary, którego przestrzeń stanowi słowo Boże oraz Kościół jako wspólnota ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana” - zapewniał hierarcha. Przytoczył także słowa papieża Benedykta XVI, „świat rozumu i świat wiary potrzebują siebie nawzajem i powinny prowadzić dialog dla dobra naszej cywilizacji”.

Metropolita krakowski podkreślił też, że otrzymane od Boga dary zobowiązują, stają się zadaniem, gdyż człowiek nie otrzymuje ich wyłącznie dla siebie, ale po to, by nimi służyć. „W ten sposób budujemy solidarne społeczeństwo, braterską wspólnotę, przekraczającą granice kultury, języka i narodowości” - wyjaśnił.

„Jako humanista, człowiek nauki i refleksji, a jednocześnie jako pasterz i człowiek Kościoła, Jan Paweł II wniósł ogromny wkład w zbliżenie „świata rozumu” i „świata wiary” - mówił metropolita. „Przemawiał na wielu areopagach współczesnego świata, tworzył teksty pomagające zrozumieć problemy naszych czasów, chętnie spotykał się ze środowiskami uniwersyteckimi, bo to było jego środowisko” - powiedział.

Na zakończenie kard. Dziwisz życzył całej społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego, by „zamieszkiwała w cieniu Mądrości”, by pozostała wierna swemu zaszczytnemu powołaniu do odkrywania prawdy, do zdobywania wiedzy i mądrości oraz do dzielenia się owocem swoich poszukiwań i doświadczeń z innymi.

Po Mszy Św. tradycyjny pochód profesorski przeszedł ulicami Krakowa do Auditorium Maximum gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. W uroczystości wzięli udział studenci oraz kadra dydaktyczna uczelni, a także duchowieństwo i przedstawiciele władz państwowych, Małopolski oraz Krakowa.

W tym roku na Uniwersytecie Jagiellońskim kształcić się będzie ponad 50 tys. studentów, z czego naukę na pierwszym roku rozpoczęło 8 tys. Uniwersytet uruchomił w tym roku pięć nowych kierunków, m.in.: kognitywistykę, ochronę dóbr kultury oraz dietetykę, a także czternaście specjalności, m.in.: krytykę literacką, biologię człowieka i neurofizjologię.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP DZIWISZ

 • Baranek
  02.10.2010 21:40
  Węże ruszamy my mamy, jeszcze jeden rok się najemy na czyjej męce! Po co uczelnie katolickie jak nie zapewniacie pracy? Głupoto i ciemnoto, profesorska zachłanna teoretyczna bzduro! Nie okłamywać młodzieży, że wasza teoria nas nakarmi! Najecie się wy waszego przepychu. Obudź się Polsko!Ochroń kolejne pokolenie przed głupotą PATu
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Wtorek
  wieczór
  20°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  24°C Środa
  dzień
  wiecej »