Na konieczność oczyszczenia i reformy współczesnego Kościoła zwrócił uwagę papież w przesłaniu skierowanym na ręce arcybiskupa Mediolanu, kardynała Dionigiego Tettamanziego z okazji 400- lecia kanonizacji św. Karola Boromeusza
Benedykt XVI zaznaczył, że pierwszym i najpilniejszym wymaganiem jest zawsze nawrócenie ku Bogu każdego członka Kościoła.
Papież przypomniał, że w obliczu ogromnych wyzwań św. Karol Boromeusz podjął dzieło głębokiej reformy Kościoła rozpoczynając od własnego życia. Zauważył, że także dzisiaj wspólnotom kościelnym nie brak prób i cierpień. Również one potrzebują dziś oczyszczenia i reform.
„Niech przykład św. Karola zachęca nas, byśmy zawsze zaczynali od poważnego zaangażowania w nawrócenie osobiste i wspólnotowe, przemiany serc, wierząc z mocną pewnością w moc modlitwy i pokuty” – stwierdził Ojciec Święty. Zachęcił w sposób szczególny kapłanów i diakonów, aby czynili ze swego życia mężną drogę świętości, by nie lękali się upojenia tą wierną miłością Chrystusa, ze względu na którą św. Karol był gotów zapomnieć o sobie i zostawić wszystko.
„Drodzy bracia w posłudze, niech Kościół ambrozjański zawsze znajduje w was wiarę jasną i prostą, życie skromne i czyste, które odnowi gorliwość apostolską, św. Ambrożego, św. Karola i tak wielu waszych świętych pasterzy!” – stwierdził Benedykt XVI.
Ojciec Święty przypomniał znaczenie jakie w apostolstwie św. Karola Boromeusza, miłującego ojca ubogich, odgrywały dzieła miłosierdzia i zaangażowanie w szerzenie edukacji. Przypomniał, że z miłości wypływały także podejmowane przezeń umartwienia. Chodziło w nich nie tyle o własne udoskonalenie duchowe, ile o narzędzie wynagrodzenia za winy, modlitwę w intencji nawrócenia grzeszników i potrzeb swych duchowych dzieci.
Przypominając szczególną relację św. Karola Boromeusza z Panem Jezusem, kontemplowanym w tajemnicy Eucharystii, a także Męki Pańskiej papież zachęcił wiernych do uczestnictwa w szkole wielkiej tajemnicy „przebywania” w miłości Jezusa uobecnianej w Ofierze Eucharystycznej. „Uczyńmy z Eucharystii prawdziwe centrum naszych wspólnot i pozwólmy się wychowywać i kształtować przez tę otchłań miłości! Każde dzieło apostolskie i charytatywne nabiera mocy i owocności z tego źródła” – pisze Ojciec Święty.
Benedykt XVI wskazując na postać św. Karola Boromeusza apeluje do młodych, by idąc za jego przykładem gotowi byli ofiarować Bogu i braciom swą młodość. „Tak jak on możecie zadecydować, w tym okresie waszego życia, by 'postawić' na Boga i Ewangelię. Drodzy młodzi jesteście nie tylko nadzieję Kościoła; stanowicie już część jego teraźniejszości! Jeśli zaś będziecie mieli odwagę, by uwierzyć w świętość, będziecie największym skarbem waszego Kościoła ambrozjańskiego, zbudowanego na świętych” – apeluje papież.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.