Biskup z Iraku w Polsce

Dziś późnym wieczorem (8.11) przyleci do Polski abp Louis Sako z Iraku. II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, 14 listopada, będzie dniem modlitwy za chrześcijan w jego kraju. O prześladowaniach wyznawców Chrystusa abp Sako będzie mówił podczas spotkań m.in. w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Diecezja Kirkuk, której biskupem jest abp Louis Sako, to miejsce terroru antychrześcijańskiego. W latach 2003-2010 z powodu wiary w Chrystusa w Iraku liczba chrześcijan z 1,4 miliona zmniejszyła się do 200 tys. Milion chrześcijan musiało opuścić swoje domy, pół miliona - przebywało w obozach dla uchodźców. Zamordowano tam 50 duchownych i zaatakowano 76 kościołów.

II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, przeżywany 14 listopada, będzie czasem modlitwy za prześladowanych za wiarę w Chrystusa w Iraku. W tym dniu abp Louis Sako wygłosi kazanie na temat pogromów chrześcijan w Iraku podczas Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio.

Arcybiskup przybędzie do Polski na zaproszenie stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. We wtorek i środę spotka się z dziennikarzami w Warszawie. 11 listopada odwiedzi Łowicz i Kutno, gdzie podczas Mszy św. będzie mówił o tragicznym losie chrześcijan w Iraku. W dniu następnym pojedzie do Poznania. Tam przewidziano m.in. Drogę Krzyżową Kościoła Prześladowanego. 14 listopada w Warszawie abp Sako będzie koncelebrował Mszę św. w kościele Świętego Krzyża, a później weźmie udział w programie telewizyjnym „Między Ziemią a Niebem". W kolejnych dniach arcybiskup z Iraku będzie mówił o prześladowaniach irackich chrześcijan podczas spotkań modlitewnych w Częstochowie i Krakowie. W środę, 17 listopada, powróci do Warszawy, skąd odleci do Iraku.

Kościół Chrystusa w Iraku dzieli się na następujące obrządki i denominacje: Kościół katolickochaldejski, Kościół katolickoasyryjski, Kościół rzymskokatolicki, Kościół katolickoormiański oraz Kościół prawosławnochaldejski, Kościół grekoprawosławny, Kościół prawosławnokoptyjski, Kościół prawosławnoasyryjski i wspólnoty protestanckie.

Arcybiskup Louis Sako jest chaldejskokatolickim arcybiskupem diecezji Kirkuk w Iraku. Angażuje się w politykę stabilizacyjną po kolejnych wojnach w jego kraju - był między innymi wiceprezydentem prowincji Kirkuk i pośredniczył w rozmowach z dyktatorem Saddamem Husseinem.

Urodził się w Zakho w północnej części Iraku w 1949 r. Dorastał w Mosulu, gdzie kształcił się w seminarium św. Jana Ewangelisty, prowadzonym przez ojców dominikanów. 1 czerwca 1974 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako wikariusz w Mosulu, gdzie angażował się w pomoc dla najuboższych mieszkańców parafii. W 1982 r. uzyskał w Rzymie tytuł doktora patrystyki oraz magistra z wiedzy o islamie na PISAI (Pontificio Istituto di Studi Arabi e d’Islamistica). W 1985 r. został doktorem historii wczesnego chrześcijaństwa na Sorbonie w Paryżu. Nauki pobierał także w Akademii Babel w Bagdadzie. W latach 1997-2001 ks. Sako był rektorem chaldejskiego seminarium duchownego w Bagdadzie oraz profesorem patrystyki i islamologiem na wydziale teologii.

W październiku 2002 r. Synod Kościoła Chaldejskiego powołał go na stanowisko arcybiskupa Kirkutu. W wyniku dramatycznych wydarzeń wojennych w Iraku, papież Jan Paweł II konsekrował go dopiero rok później - 14 listopada 2003 r. Abp Louis Sako od 2002 r. należy do Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w Watykanie. Jest zaangażowany w dialog i porozumienie pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami, a także w dialog ekumeniczny pomiędzy Kościołami katolickim i prawosławnym (jest członkiem austriackiej fundacji Pro Oriente).
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
16°C Poniedziałek
rano
25°C Poniedziałek
dzień
26°C Poniedziałek
wieczór
23°C Wtorek
noc
wiecej »