Papież wzywa G20 do przezwyciężenia kryzysu

Do znalezienia właściwych narzędzi w celu wyjścia z obecnego kryzysu, które nie faworyzowałyby niektórych krajów kosztem innych, wezwał Benedykt XVI uczestników rozpoczętego 11 listopada w Seulu spotkania 22 najbardziej rozwiniętych państw świata. W liście na ręce Lee Myung-baka, prezydenta Korei Południowej, która będzie gościć przywódców tych krajów, papież zapewnił ponadto, że Kościół katolicki czuje się włączony w zagadnienia, które będą przedmiotem spotkania oraz podziela troski i obawy jego uczestników.

Oto polski tekst przesłania Ojca Świętego:

Jego Ekscelencja Pan Lee Myung-bak,
Prezydent Republiki Korei,
Panie Prezydencie,

Zbliżające się spotkanie w Seulu głów państw i rządów dwudziestu dwóch najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata wraz z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, kierownictwem Unii Europejskiej i niektórymi organizacjami regionalnymi, jak również z przywódcami różnych organizacji wyspecjalizowanych, nie tylko ma wymiar globalny, ale także jasno wyraża znaczenie i odpowiedzialność, jakie zdobyła Azja na arenie międzynarodowej na początku XXI wieku. Przewodniczenie przez Koreę temu szczytowi jest uznaniem znaczącego poziomu rozwoju gospodarczego, osiągniętego przez Pański kraj, który jako pierwszy spośród tych, które nie należą do G8, będzie gościł G20 i poprowadzi jego decyzje w świecie po kryzysie. Spotkanie na szczycie poszukuje rozwiązań bardzo złożonych zagadnień, od których zależy przyszłość nadchodzących pokoleń i które tym samym wymagają współpracy całej wspólnoty międzynarodowej, opartej na wspólnym i uzgodnionym zrozumieniu przez wszystkie narody pierwszoplanowej i centralnej wartości godności ludzkiej, będącej ostatecznym celem właściwych decyzji.

Kościół katolicki, zgodnie ze swą specyficzną naturą, czuje się włączony i podziela troski przywódców, którzy wezmą udział w Szczycie w Seulu. Dlatego zachęcam was do zajęcia się wieloma poważnymi problemami, stojącymi przed wami – i które w pewnym sensie stoją przed każdą żyjącą dzisiaj osobą ludzką – mając na uwadze najgłębsze przyczyny kryzysu gospodarczo-finansowego oraz uwzględniając należycie skutki posunięć podjętych w celu przezwyciężenia samego kryzysu i szukając rozwiązań trwałych, zrównoważonych i sprawiedliwych. Mam nadzieję, że czyniąc to, zachowacie żywą świadomość tego, iż liczne przyjęte narzędzia jako takie będą skuteczne tylko wówczas, jeśli w ostatecznej analizie będą przeznaczone do osiągnięcia tego samego celu: prawdziwego i całościowego postępu człowieka.

Skupia się na was uwaga świata, który oczekuje, że zostaną podjęte, za wspólną zgodą, właściwe rozwiązania dla przezwyciężenia kryzysu, które nie będą faworyzować niektórych krajów kosztem innych. Historia przypomina nam ponadto, że jakkolwiek trudne byłoby pojednanie różnych współistniejących dziś ze sobą tożsamości społeczno-kulturalnych, gospodarczych i politycznych, wspomniane narzędzia, aby były skuteczne, winny być stosowane w sposób uzgodniony i przede wszystkich szanujący naturę człowieka. Decydujące znaczenie dla prawdziwej przyszłości ludzkości ma pokazanie światu i historii, że dziś, także dzięki obecnemu kryzysowi, człowiek dojrzał do zrozumienia, że cywilizacje i kultury równolegle z systemami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi mogą i powinny zgodnie dążyć do wspólnie podzielanej wizji godności ludzkiej oraz szanującej prawa i wymagania umieszczone w niej przez Boga Stwórcę. G20 odpowie na pokładane w niej oczekiwania i przyniesie światu prawdziwe wyjście, jeśli – wychodząc od różnych, a nawet sprzecznych ze sobą problemów, które trapią ludy ziemi – będzie umiała nakreślić cechy powszechnego dobra wspólnego oraz wykazać wolę współpracy dla osiągnięcia go.

Z tymi uczuciami modlę się o błogosławieństwo Boże dla wszystkich uczestników Szczytu w Seulu i korzystam z okazji, aby ponownie zapewnić Pana, Panie Prezydencie, o moim najwyższym uznaniu.

Watykan, 8 listopada 2010,
Benedykt XVI

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI, G20

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
wiecej »