Po Poznaniu, Brukseli, Genewie, Zagrzebiu, Mediolanie, Lizbonie, Hamburgu, Budapeszcie, Paryżu w tym roku 33. Europejskie Spotkanie Młodych – organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé – odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2010 do 1 stycznia 2011 roku w Rotterdamie. Oczekuje się, że przybędzie tam 30 tysięcy młodych ludzi z całego kontynent
Na spotkanie zapraszają Konferencja Episkopatu Holandii, Rada Generalna Holenderskich Kościołów Protestanckich (PKN) oraz Rada Kościołów Holandii.
Organizatorzy przypominają, że ten nowy etap „pielgrzymki zaufania przez ziemię”, proponowany przez Wspólnotę z Taizé, jest „kontynuacją drogi, którą otworzył założyciel Wspólnoty, brat Roger, aby wspierać młodych ludzi poszukujących pojednania i pokoju, nie tylko wśród chrześcijan, ale także między narodami”.
W duchu zbliżającego się spotkania Rotterdam odnajduje myśl jednego ze swych słynnych obywateli, Erazma – prekursora dzisiejszej Europy, urodzonego w tym mieście ok. 1467 roku. Był on gorącym zwolennikiem „pokoju chrześcijańskiego”, „zgody między religiami” i pojednania między narodami.
Młodzi ludzie będą goszczeni przez wspólnoty kościelne i rodziny w całym regionie, od Bredy po Hagę, od Goudy po Hoek van Holland. Przedpołudnia spędzać będą w 150 kościołach, a po południu gromadzić się będą na terenach wystawowych Ahoy na posiłki i wspólną modlitwę.
Popołudniowe spotkania tematyczne pomogą młodym ludziom pogłębić wiarę oraz zastanowić się nad odpowiedzialnością podejmowaną ze względu na Chrystusa w Kościele i w społeczeństwie.
Niektóre tematy są inspirowane przez „List z Chile”, który brat Alois, przeor Taizé, opublikuje po spotkaniu młodych ludzi z krajów Ameryki Łacińskiej organizowanym przez Wspólnotę z Taizé w Santiago, Chile, w dniach od 8 do 12 grudnia.
„List z Chile” oraz szczegółowy program spotkania w Rotterdamie będą dostępne w połowie grudnia na stronach Taizé w internecie: www.taize.fr.
Na stronach Taizé w internecie można już znaleźć różne wypowiedzi na temat Spotkania Europejskiego w Rotterdamie, m.in. biskupa Rotterdamu, van Luyn'a, sekretarza Kościoła protestanckiego w Holandii, Arjana Plaisier'a, burmistrza Rotterdamu, Ahmeda Aboutaleba i kilku młodych.
Sala prasowa będzie czynna w Ahoy od 26 grudnia. Numery telefonów i godziny otwarcia zostaną przekazane dziennikarzom później.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.