Premier ma ponownie rozpatrzyć wniosek organizacji pozarządowej o ujawnienie swego polecenia rozpoczynającego działanie tzw. tarczy antykorupcyjnej - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Prawnik kancelarii premiera zapowiada kasację do NSA.
O wyroku WSA poinformowała Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych, której członkiem jest Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Domaga się ono - w ramach dostępu do informacji publicznej - ujawnienia polecenia premiera Donalda Tuska, które było początkiem działania tarczy, wydanego podczas posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych.
Premier odmówił udostępnienia tej informacji, powołując się na ustawę o ochronie informacji niejawnych, a następnie po złożeniu przez Stowarzyszenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, wydał decyzję ostateczną podtrzymującą odmowę dostępu do treści polecenia.
Warszawski WSA w czwartkowym wyroku uwzględnił skargę Stowarzyszenia i uchylił odmowne decyzje prezesa Rady Ministrów. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie zapadło, bo także sam sąd nie mógł zapoznać się z treścią żądanej informacji.
"Prezes Rady Ministrów mimo wezwań WSA w Warszawie, nie udostępnił żądanego fragmentu protokołu przez co sąd nie mógł zweryfikować, czy utajnienie nastąpiło w zgodzie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych" - akcentuje WSA. Jak zaznaczył przewodniczący składu sędziowskiego, warunkiem kontroli właściwego utajnienia dokumentu jest przede wszystkim posiadanie jego treści przez sąd.
Pełnomocniczka KPRM zapowiedziała, że najprawdopodobniej złoży skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Koalicja organizacji pozarządowych wskazuje, że oznacza to kolejne kilka miesięcy zwłoki w sprawie udostępnienia żądanych informacji.
"Przebieg postępowania sądowo-administracyjnego i zapadły wyrok ukazały ograniczoną możliwość kontroli sądowej działań administracji publicznej. Jest to o tyle symboliczne, że informacje, do których dostępu odmówił premier, dotyczą działań z zakresu przeciwdziałania korupcji, a więc działania na rzecz większej przejrzystości i interesu publicznego" - komentuje Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych.
"Tarcza antykorupcyjna" to rządowy projekt działań cywilnych i wojskowych służb specjalnych (ABW, CBA, SKW) w związku z przedsiębiorstwami, których prywatyzacja będzie miała największe znaczenie dla państwa.
Z ujawnionego przez rząd w październiku 2009 r. kalendarium wynika, że 8 maja 2008 r. podczas posiedzenia Kolegium do Spraw Służb Specjalnych premier wydał szefom ABW, CBA i SKW polecenie stworzenia tarczy antykorupcyjnej osłaniającej najważniejsze prywatyzacje i zamówienia publiczne. 1 grudnia sekretarz Kolegium Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo w sprawie rozpoczęcia działań wynikających z założeń tarczy antykorupcyjnej.
Na liście kilkudziesięciu podmiotów, których prywatyzacja będzie miała największe znaczenie dla państwa, na pierwszym miejscu widnieje Giełda Papierów Wartościowych, na drugim Bank Gospodarki Żywnościowej, a na trzecim bank Pekao S.A.; są też m.in. stocznie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.