Reklama

List do Ashton w sprawie chrześcijan

W najbliższych dniach ministrowie spraw zagranicznych kilku krajów UE wystąpią z listem do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton w sprawie obrony mniejszości religijnych - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. W inicjatywie weźmie też udział Polska.

Reklama

"Jesteśmy w daleko zaawansowanych rozmowach z kilkoma krajami w UE, by wspólnie wysłać list do wysokiej przedstawiciel Ashton, w którym będzie prośba, by koordynowała ona bardziej energiczne kroki UE w obronie mniejszości religijnych w państwach Bliskiego Wschodu, przede wszystkim mniejszości chrześcijańskich" - potwierdził we wtorkowej rozmowie z PAP rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki.

Przed kilkoma dniami w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii na północy Egiptu śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Publicznie w sprawie obrony mniejszości religijnych występowali już ministrowie SZ Włoch i Niemiec. Szef dyplomacji Włoch Franco Frattini opowiedział się za interwencją Unii Europejskiej w sprawie przemocy i dyskryminacji chrześcijan na świecie. Z wnioskiem tym wystąpił właśnie po sobotnim zamachu bombowym w Egipcie.

Bosacki podkreślił, że szef MSZ Radosław Sikorski na grudniowym posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych mówił, że tak jak państwa muzułmańskie proszą kraje europejskie o respektowanie praw mniejszości religijnych muzułmańskich, tak my mamy równe prawo, a nawet obowiązek do zwracania się do nich z żądaniami respektowania nie tylko praw, ale też bezpieczeństwa mniejszości chrześcijańskich w ich krajach. Zaznaczył, że był to pierwszy głos w sprawie fali ataków na chrześcijan na radzie ministrów SZ UE.

Pod koniec października w wyniku zamach Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie zginęło około 50 wiernych. Atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku. Papież Benedykt XVI w orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama