O szerokie zaangażowanie, również ze strony polityków, w obronie prześladowanych na świecie chrześcijan zaapelował metropolita katowicki abp Damian Zimoń w homilii wygłoszonej 6 stycznia 2011 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas Mszy św. odprawionej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
„Zwłaszcza fundamentalistyczny islam w Iraku, w Egipcie, dopuszcza się tego, że zostają pozbawieni życia ludzie modlący się” - mówił abp Zimoń. „Z przerażeniem słuchamy tych wieści” - dodał. Przypadki prześladowania chrześcijan nazwał deptaniem ludzkiej godności i przekroczeniem wolności religijnej. „Trzeba, by także politycy upomnieli się o prawa człowieka na tym terenie” - powiedział z naciskiem metropolita katowicki. „Prosimy o to, wołamy o to, po to ich delegujemy” - podkreślił.
Witając uczestników Mszy św. abp Zimoń zwrócił uwagę, że po trwającej pół wieku przerwie uroczystość Objawienia Pańskiego znów jest dniem wolnym od pracy. „Została przywrócona do pełnego blasku” - stwierdził metropolita katowicki.
W homilii wskazując na Heroda, jako człowieka o niespokojnym sumieniu i zazdrosnego o władzę, przypomniał, że uczniowie Jezusa od wieków muszą pokonywać wiele trudności. W tym kontekście mówił o prześladowaniu chrześcijan. Prosił o modlitwę za ludzi, którzy aktów przemocy wobec wyznawców Chrystusa dokonują.
„Czasem i w naszym życiu pojawia się coś z Heroda, kiedy traktujemy Pana Boga jak konkurenta” - mówił dalej abp Zimoń, zwracając uwagę, że niejednokrotnie próbujemy narzucać Bogu nasze rozwiązania konkretnych spraw. Tymczasem powinniśmy razem z Mędrcami wpatrywać się w światło gwiazdy Betlejemskiej, które dla nas świeci przede wszystkim w Słowie Bożym. „Trzeba nam przynieść Jezusowi dar naszej wiary, która rodzi się ze Słowa Bożego” - powiedział kaznodzieja. Dodał, że podobnie jak Mędrcy, aby spotkać Jezusa, weszli do Jego domu, tak trzeba, abyśmy i my weszli do domu, którym jest Kościół.
W sposób szczególny abp Zimoń zwrócił się do uczestniczących we Mszy kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Przywołując słowa Benedykta XVI wygłoszone do alumnów w Kolonii, powiedział, że powinni w darze Jezusowi ofiarować „Złoto swojej wolności, kadzidło żarliwej modlitwy i mirrę najgorętszych uczuć”. Wezwał też wszystkich do modlitwy o nowe, święte powołania kapłańskie i misyjne.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.