Wielki imam meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tajeb, duchowy lider sunnitów w Egipcie wyraził nadzieję, że papież Benedykt XVI wystosuje orędzie do świata islamskiego, by - jak wyjaśnił w wywiadzie dla "Corriere della Sera"- odbudować wzajemne zaufanie.
W opublikowanej w czwartek rozmowie z włoskim dziennikiem Tajeb powtórzył swą wcześniejszą opinię, że "negatywne" reakcje mogą wywołać niedawne słowa papieża, który po krwawym zamachu bombowym na kościół koptyjski w Aleksandrii, mówił o potrzebie ochrony chrześcijan w Egipcie.
Wyjaśniając swe stanowisko imam oświadczył: "Chrześcijanie Wschodu stanowią niezbędny składnik społeczeństwa, do którego należą i źródło bogactwa cywilizacji wschodniej i tradycji arabsko-islamskiej". Dodał następnie, że ochrona i bezpieczeństwo chrześcijan są "zagwarantowane przez ich prawa obywatelskie i, zgodnie z tradycją islamską, dzięki długiej historii wspólnego życia, opartego na poszanowaniu drugiego i na różnorodności religijnej, a także kulturowej".
Odnosząc się do zamachu, w którym w ostatnim dniu 2010 roku zginęły 23 osoby, sunnicki lider z Kairu ocenił: "Takie akcje terrorystyczne nie są wymierzone tylko przeciwko chrześcijanom, ale przeciwko całemu Egiptowi w celu destabilizacji kraju i zagrożenia jego bezpieczeństwu oraz jedności narodowej".
"Mam nadzieję, że Jego Świątobliwość Benedykt XVI, który cieszy się powszechnym autorytetem moralnym i na którym spoczywa zatem odpowiedzialność o nadzwyczajnym znaczeniu, zdecyduje się wystosować przesłanie do świata islamskiego. Przesłanie, które będzie mogło przywrócić mosty zaufania i rozwiać źródła nieporozumień" - powiedział imam Ahmed al-Tajeb.
Jego zdaniem "taka inicjatywa, takie przesłanie będzie mogło otworzyć drogę poważnego i skutecznego dialogu między cywilizacjami wschodnimi i zachodnimi służąc umocnieniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie".
Watykan nie zareagował na słowa sunnickiego duchownego. Ostro skrytykował je publicysta dziennika "Corriere della Sera", którego zdaniem imam nie chce zrozumieć, kim są ofiary fanatyzmu, a w obliczu tak ciężkiego zamachu na egipskich chrześcijan "uznał za swój obowiązek odgryźć się papieżowi, który apelował o obronę wiernych na Wschodzie".
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.