Egipt wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Watykanie po wypowiedziach papieża Benedykta XVI nt. egipskich Koptów. Po zamachu w Aleksandrii Ojciec Święty kilkakrotnie apelował do władz krajów muzułmańskich o większą ochronę mniejszości chrześcijańskich.
"Ostatnie oświadczenie Stolicy Apostolskiej (...) stanowi niedopuszczalną ingerencję w sprawy wewnętrzne Egiptu" - poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.
W ostatnich dniach Benedykt XVI kilkakrotnie potępiał zamach na koptyjski kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Aleksandrii, w którym w noc sylwestrową zginęło ponad 20 osób, a 90 zostało rannych. Zamach wywołał falę protestów, również w samym Egipcie.
W poniedziałkowym przemówieniu do korpusu dyplomatycznego papież zaapelował o zapewnienie skuteczniejszej obrony chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, którzy padają ofiarami zamachów. Benedykt XVI przypomniał m.in. zamach w Aleksandrii "gdzie terroryzm brutalnie uderzył w wiernych, modlących się w kościele".
W minioną niedzielę Ojciec Święty wyraził bliskość z wiernymi obrządku koptyjskiego, którzy stanowią od 6 do 10 procent wszystkich mieszkańców Egiptu.
1 stycznia papież wezwał światowych przywódców do ochrony chrześcijan przed nadużyciami i brakiem tolerancji religijnej. "W obliczu groźnych napięć chwili obecnej, szczególnie wobec dyskryminacji, nadużyć i nietolerancji religijnej, które w szczególny sposób godzą dziś w chrześcijan, raz jeszcze kieruję naglące wezwanie, by nie ulegać zniechęceniu i rezygnacji" - powiedział wówczas Benedykt XVI w homilii podczas mszy w bazylice świętego Piotra.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.