W kancelarii premiera trwa spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem MSWiA Jerzym Millerem - poinformowały PAP źródła zbliżone do rządu. Do kancelarii premiera przyjechali też szefowie MSZ i MON: Radosław Sikorski i Bogdan Klich oraz wicepremier Waldemar Pawlak i minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Po tej rozmowie premier ma się wypowiedzieć na temat raportu MAK dotyczącego katastrofy smoleńskiej.
Po przedstawieniu w środę raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) premier przerwał urlop i w czwartek rano wrócił do kraju. Miller - jak sam zapowiedział - ma poinformować szefa rządu o wynikach analizy raportu MAK, która była prowadzona do późnych godzin nocnych.
Zdaniem MAK bezpośrednie przyczyny katastrofy smoleńskiej to: nieodejście od lądowania mimo złych warunków, nieuwzględnienie komunikatów TAWS i presja na załogę. Według MAK lot TU-154M, był lotem międzynarodowym, którego dowódca podejmuje samodzielnie decyzję o lądowaniu bądź opuszczeniu lotniska, a załoga podjęła próbę lądowania mimo warunków meteo poniżej minimalnych.
MAK stwierdził też, że żadne z uchybień prowadzących do katastrofy nie obciąża strony rosyjskiej. MAK wskazał, że nie było pozwolenia na lądowanie załogi w Smoleńsku, a w organizacji lotu były istotne braki dotyczące przygotowania załogi i wyboru dodatkowych lotnisk.
Jerzy Miller, który przewodniczy polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską, powiedział po ogłoszeniu raportu MAK, że nie polemizujemy z zarzutami stawianymi przez Rosję stronie polskiej ws. katastrofy.
Szef MSWiA zaznaczył przy tym, że obie strony były równie nieprzygotowane do lotu 7, jak i 10 kwietnia 2010 r. oraz że były nieprawidłowości w pracy wieży w Smoleńsku. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu strona polska upubliczni rozmowy kontrolerów z lotniska ze Smoleńska, które prowadzili z Moskwą.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.