Przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz duchowni trzech wspólnot chrześcijańskich - Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego wzięli udział w ekumenicznym nabożeństwie Słowa Bożego w intencji dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, które 16 stycznia br. odbyło się w katowickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła z okazji XIV Dnia Judaizmu w Polsce.
W nabożeństwie, przygotowanym przez parafię i Fundację Or Chaim, wdzieli udział m. in. klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Myślą przewodnią były słowa z Księgi Rodzaju „Weź twego syna jedynego (...) i złóż go w ofierze...” (Rdz 22,2).
Odczytano między innymi rozważanie Benedykta XVI do 22 rozdziału Księgi Rodzaju oraz jego modlitwę odmówioną w Jerozolimie. Refleksje na temat odczytanych tekstów biblijnych poprowadzili Włodzimierz Kac, przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach oraz biblista ks. prof. UŚ dr hab. Józef Kozyra.
Po nabożeństwie uczestników zaproszono na agapę do Domu Parafialnego, gdzie zaplanowano nauczanie Tory wygłoszone przez Rabina Katowic Jehoszuę Ellisa.
W ramach katowickich obchodów XIV Dnia Judaizmu w środę, 19 stycznia br. odbędzie się w Muzeum Archidiecezjalnym wernisaż wystawy fotografii Jacka Lidwina „Cmentarze żydowskie”, w trakcie którego będzie miał miejsce koncert muzyki i pieśni żydowskiej.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.