W modlitewną krucjatę w intencji jedności wszystkich wyznawców Chrystusa włączyli się chrześcijanie jerozolimskiego Kościoła. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Ziemi Świętej jest organizowany z kilkudniowym opóźnieniem, z powodu obchodzonych przez Kościół ormiański świąt Bożego Narodzenia.
Tegoroczny temat Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan został zaproponowany przez Kościoły Ziemi Świętej, będące kontynuacją jerozolimskiej wspólnoty apostolskiej, która jest Kościołem Matką wszystkich wyznawców Chrystusa.
W Jerozolimie najważniejszym miejscem modlitwy o jedność chrześcijan jest sanktuarium Wieczernika. W sali na górze na Syjonie lokalne wspólnoty wraz z pielgrzymami z różnych stron świata będą modlić się o dar jedności 27 stycznia. Jest to kulminacyjny moment całego programu, który rozpoczął się prawosławnym oficjum na Kalwarii, a zakończy się ekumeniczną liturgią w anglikańskiej katedrze św. Jerzego.
W tym roku modlitewne spotkania będą zorganizowane ponadto w kościele greckokatolickim, ormiańskiej katedrze św. Jakuba, we franciszkańskiej świątyni Najświętszego Zbawiciela oraz we wspólnocie syryjskiej i etiopskiej.
Dla chrześcijan z Jerozolimy, żyjących przy sanktuarium Wieczernika i Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, ekumenizm sprowadza się często do praktycznych aspektów wspólnego życia i pracy. Jest on również głęboko zakorzeniony w kontekście społecznej solidarności wobec braku nadziei i doświadczeń cierpienia. Stąd rodzi się wspólna modlitwa chrześcijan i apel do działań na rzecz pokoju i sprawiedliwości dla wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.