Był człowiekiem wielkiego formatu, otwartym na dialog z Kościołem prawosławnym – powiedział o zmarłym abp. Józefie Życińskim, prawosławny ordynariusz lubelsko-chełmski abp Abel.
– Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o niespodziewanej śmierci pasterza Kościoła lubelskiego, księdza abpa Józefa Życińskiego, metropolity lubelskiego. Był to człowiek wielkiego formatu, erudyta, otwarty na współpracę, szczególnie z Kościołem prawosławnym – powiedział abp Abel. Podkreślił, że abp Życiński wielokrotnie głosił Słowo Boże w katedrze prawosławnej p.w. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, uczestniczył też zawsze w modlitwach podczas wizyt prawosławnych hierarchów z zagranicy. – Wypowiadane słowa miały głęboką myśl teologiczną, nie bał się tematów kontrowersyjnych, świat chrześcijański stracił wielkiego hierarchę i wielkiego człowieka – mówił abp Abel.
Przypomniał, że w roku jubileuszowym 2000 obaj hierarchowie podpisali wspólnie orędzie, odczytane później w kościołach archidiecezji lubelskiej, a także w cerkwiach diecezji lubelsko-chełmskiej.
– Ostatnio, dosłownie półtorej tygodnia temu, gościł u mnie z nieoficjalną wizytą ordynariusz diecezji smoleńsko-wiaziemskiej, z rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Byliśmy zaproszeni na śniadanie do abpa Życińskiego i rozmawialiśmy o zbliżającej się rocznicy tragedii smoleńskiej, o roli Kościołów naszych, aby przewodnią siłę w tej kwestii przejęły może Kościoły, co by było dobrze odebrane, kiedy świat polityczny w tej kwestii jest dosyć skłócony i różne kontrowersje z tego tytułu się pojawiają – mówił abp Abel. - Myślę, że te nasze projekty, które znane są także i sekretarzowi Episkopatu bp. Budzikowi, zostaną urzeczywistnione i w ten sposób, jestem przekonany, nieśmiertelna dusza księdza arcybiskupa będzie uradowana i będzie uczestniczyła w tej rocznicowej dacie tragedii smoleńskiej – dodał.
Zapewnił też o gorliwej modlitwie za spokój duszy zmarłego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.