W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Tego dnia wierni biorą udział w modlitewnych spotkaniach w intencji życia, podczas Mszy św. mogą się podjąć duchowej adopcji nienarodzonego dziecka.
O tym, że istnieje pilna potrzebna wielkiej modlitwy za życie mówił Ojciec Święty Jan Paweł II. W odpowiedzi na jego słowa z encykliki „Evangelium Vitae", aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia, Episkopat Polski w 1998 r. ustanowił go 25 marca. Dzień wcześniej obchodzimy uchwalony w 2004 roku przez Sejm RP Narodowy Dzień Życia. Jest on okazją do „refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych".
Uroczystości i spotkania związane z Dniem Świętości Życia oraz Narodowym Dniem Życia rozpoczynają się w Polsce już przed 25 marca. W minioną sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali Obrońcy Życia. W spotkaniu uczestniczyło ok. tysiąca osób z całej Polski. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Pielgrzymi w specjalnym przesłaniu przypomnieli m.in. fragment Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego złożonych w sierpniu 1956 roku, w którym była mowa o darze życia jako największej łasce i najcenniejszym skarbie Narodu.
Inna inicjatywa to trwająca od 18 do 25 marca nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu pod nazwą Warszawskie Jerycho. Taką modlitwę w intencji poczętego życia ludzkiego w kaplicy Res Sacra Miser przy ul. Krakowskie Przedmieście 62 podjęli przedstawiciele warszawskich ruchów i organizacji katolickich.
We wszystkich polskich diecezjach 25 marca, z okazji Dnia Świętości Życia odprawiane są Msze św., organizowane są modlitwy i Marsze Życia. Proponowana jest także Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Polega ona na podjęciu podczas Mszy św. zobowiązania codziennej modlitwy w intencji dziecka poczętego i jego rodziców przez 9 miesięcy.
Główna uroczystość w Warszawie to wieczorna Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Po Eucharystii, o godz. 19.00 spod Archikatedry wyruszy na Płac Piłsudskiego marsz "Światło dla Życia" organizowany wspólnie z diecezją warszawsko-praską. Na miejscu, młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego przedstawi widowisko plenerowe.
W diecezji łomżyńskiej Marsze dla Życia ulicami zaplanowano aż w czterech miastach. Każdy z nich zakończy się złożeniem deklaracji podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W Legnicy przygotowania do Marszu są połączone z kampanią „40 Days for Life” - „40 dni dla życia”. Chodzi o nabożeństwa eucharystyczne w intencji poczętych dzieci i ich matek, które odbywają się w wyznaczonych parafiach od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. Inna inicjatywa to Festiwal Życia w Zielonej Górze, podczas którego można w specjalnym ambulansie oddać krew oraz złożyć oświadczenie woli na pobranie organów do przeszczepów. W Przemyślu zaś Marsz dla Życia (24 marca) połączono z koncertem Tomka Kamińskiego i prelekcją pt. „Życie każdego jest cenne jak Twoje – pomóż je ocalić”.
25 marca otwierane są bardzo często "Okna Życia" - miejsca, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Pierwsze powstało 5 lat temu w Krakowie. Dziś w całym kraju jest ich 40.
Warto zauważyć, że z okazji Dnia Świętości Życia prowadzone są też akcje internetowe, jak ta na stronie www.uratujswietego.pl. Polega ona na 9-dniowej modlitwie w intencji dziecka nienarodzonego. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego odbędzie się też internetowa premiera Jutrzni za Nienarodzonych. Utwór krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka odnosi się do powstania ludzkiego istnienia i stanowi modlitwę za życie przed narodzeniem.
W nagraniu, które ze strony internetowej może pobrać każdy, wzięli udział wolontariusze z krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” oraz zaprzyjaźnieni instrumentaliści. (zob.: szczegółowe informacje ).
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.