III Dzień Modlitw za Więźniów

Już po raz trzeci w sobotę, 26 marca, będziemy obchodzić ustanowiony przez Episkopat Dzień Modlitw za Więźniów. W tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra.

W Dzień Modlitw za Więźniów organizowana jest ogólnopolska pielgrzymka Bractwa Więziennego na Jasną Górę. W sobotę, 26 marca, Mszy św. o godz. 9.30 będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który objął swym patronatem obchody III Dnia Modlitw za Więźniów. Wieczorem uczestnicy uroczystości wezmą udział w Apelu Jasnogórskim. Wcześniej na Wałach Jasnogórskich odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, której stacje przygotowali osadzeni z różnych zakładów karnych.

Decyzję o ustanowieniu Dnia Modlitw za Więźniów podjęli polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu, obradującego w Warszawie w marcu 2009 r. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem. Dzień Modlitw za Więźniów, przypadający w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca jest obchodzony już po raz trzeci. Ma zachęcić wiernych w Polsce do objęcia pamięcią i modlitwą osadzonych.

Bractwo Więzienne to stowarzyszenie skupiające wolontariuszy, którzy posługują w więzieniach, pomagając kapelanom. Bractwo zaczęło działać po 1989 r., a w struktury organizacyjne ujęto je w roku 1992. Rok później przystąpiło ono do światowych struktur - międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International. Od 1994 r. należy również do Rady Ruchów Katolickich w Polsce.

Oprócz oddziału centralnego Bractwa w Warszawie, działają samodzielne jednostki terenowe: w Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie funkcjonuje m.in. dom dla byłych więźniów. W miejscach, gdzie jest mniej chętnych, by utworzyć stowarzyszenie, powstają koła Bractwa Więziennego. Wolontariusze świeccy działają w ponad 50 zakładach karnych i aresztach śledczych w Polsce.

Działaniom Bractwa Więziennego patronuje Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas. Jest on symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził on żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że będzie w raju.

“Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej – świętym” - powiedział w 1991 roku do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Sobota
  noc
  16°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  wiecej »