Wielki Piątek w Jerozolimie to liturgia w bazylice Bożego Grobu oraz Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta. Adoracja Krzyża świętego odbyła się w katolickiej części Golgoty z licznym udziałem kapłanów i osób konsekrowanych oraz miejscowych wiernych i pielgrzymów.
Wielkopiątkowej ceremonii przewodniczył patriarcha Fouad Twal. Wyróżniającym elementem jerozolimskiej liturgii jest samo miejsce celebracji, czyli skała Golgoty, gdzie za zbawienie świata umarł Ukrzyżowany Chrystus.
Do adoracji został użyty bogato zdobiony relikwiarz Krzyża świętego zawierający drzewo kaźni, ale nawiązujący równocześnie do odniesionego na nim zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Od wczesnego rana chrześcijanie różnych Kościołów i obrządków odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przechodząc zatłoczonymi uliczkami Starego Miasta od klasztoru Biczowania, usytuowanego w miejscu twierdzy Antonii, na wzgórze Golgoty.
Wspomnienie męki Chrystusa nie ma bardziej odpowiedniego miejsca niż Święte Miasto Jeruzalem. Jedynie w tym mieście możemy bowiem powiedzieć słowa: „tutaj Chrystus został skazany na śmierć, tutaj Chrystus umarł na krzyżu”.
Jerozolimska wspólnota katolicka zakończyła liturgie Wielkiego Piątku nabożeństwem „pogrzebu Pana Jezusa”. Pogrzebowa procesja, której przewodniczył kustosz Ziemi Świętej, przypomina tajemnicę zdjęcia z krzyża i złożenia do grobu Pana Jezusa. Symbolicznym gestom zdejmowania Chrystusa z krzyża na Golgocie i namaszczania martwego ciała towarzyszą teksty Ewangelii czytane w różnych językach oraz śpiew psalmów i pieśni pasyjnych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.