W Kościele katolickim jest około stu duchownych – kapłanów, diakonów, zakonników i zakonnic – narodowości romskiej. Ujawnił to w wywiadzie dla “L'Osservatore Romano” arcybiskup Antonio Maria Vegliò, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Rozmowa z nim watykańskiego dziennika związana jest z sobotnim spotkaniem Benedykta XVI z dwoma tysiącami Romów z całej Europy.
Miało się ono odbyć w jednej z sali Pałacu Apostolskiego, ale rosnąca z dnia nad dzień liczba chętnych sprawiła, że zdecydowano się je przenieść do Auli Pawła VI, mogącej pomieścić nawet siedem tysięcy osób. “W ten sposób dają oni wyraz pragnieniu, by papież ich wysłuchał i zrozumiał. Widzą w nim osobę zdolną nadać nowy impuls procesowi ich społecznej integracji” - wyjaśniła w specjalnej nocie Prefektura Domu Papieskiego.
W rozmowie z Mario Ponzim z watykańskiego dziennika arcybiskup Vegliò przyznaje, że nadal otaczają Romów uprzedzenia i niechęć, mające usprawiedliwić odmawianie im godności. “Stanowi to zaprzeczenie wartości, które głosił Chrystus” - stwierdza watykański dostojnik, przypominając dokument swej dykasterii na temat duszpasterstwa Romów z roku 2005. Jak dodaje, Kościół ze swej strony nie ogranicza się do pomocy charytatywnej, lecz “otwarty jest na jednoznaczne uznanie ich godności i potwierdzenie ich podstawowych praw ludzkich”. “Czyniąc tak, Kościół przyczynia się do szerszego ruchu odkrywania, a więc i podejścia do tej problematyki” - podkreśla abp Vegliò.
Na pytanie, jaki może być wkład Romów w misję Kościoła, przewodniczący Papieskiej Rady wspomina o “pozytywnych wartościach należących do ludności romskiej, jak braterska i szczera gościnność, głębokie poczucie solidarności, silne przywiązanie do wiary i pobożności przodków”. „Coraz większa rolę w ich ewangelizacji odrywają osoby konsekrowane narodowości romskiej’ - mówi abp Vegliò, ujawniając właśnie istnienie około stu osób duchownych tego pochodzenia.
Na zakończenie rozmowy włoski hierarcha przyznaje, że wspólnota międzynarodowa zrobiła wiele kroków naprzód dla zagwarantowania godnego życia i poszanowania podstawowych praw Romów. Szczególnie wyróżnia się na tym polu Rada Europy. “Nie ma jednak jeszcze wystarczającego zgrania strategii i niewątpliwie konieczne jest lepsze wykorzystanie narzędzi, jakimi dysponuje w tej dziedzinie społeczność międzynarodowa” - uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.