Kościół broni zwalnianych bankierów

O los 3 tys. zwalnianych bankierów upomniał się Kościół katolicki w Hongkongu. Diecezjalna komisja duszpasterstwa ludzi pracy wystąpiła do władz banku HSBC z prośbą o przemyślenie decyzji o zwolnieniach tak dużej grupy pracowników w ciągu najbliższych trzech lat.

Reklama

Zdaniem przedstawiciela diecezji Hongkongu decyzja globalnego banku jest o tyle zaskakująca, że w ubiegłym roku miał on gigantyczne zyski. Poza tym przedstawiciel duszpasterstwa ludzi pracy podkreśla, że konieczna jest większa odpowiedzialność społeczna bankierów a ich działania bardziej etyczne. Katolicki apel zauważa także, że bank zawsze ma prawo przeprowadzić restrukturyzację, by poprawić swoje zyski, ale najpierw winien przejrzeć swe plany inwestycyjne, a nie rozpoczynać od zwolnień. Zdaniem duszpasterstwa ludzi pracy w Hongkongu niezbędne jest w końcu pogłębienie dialogu władz banku z pracownikami, by zaangażowali się oni w pełni w jego rozwój. Zdaniem Kościoła rola pracodawcy i właściciela nie ogranicza się jedynie do czerpania zysku, ale dotyczy również rozwoju społeczności lokalnej.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  04.10.2011 00:47

  Tytuł "Kościół broni zwalnianych bankierów" obiecuje coś, czego w treści wiadomości nie ma.
  Bankier to bowiem taki Ktoś, kto "trzyma bank", kto jest banku właścicielem lub kto decyduje o polityce "bankowej" banku (zebranie akcjonariuszy, najemni ale czujący się właścicielami menedżerzy). Zatem Kościół nie broni właścieli Lichwy, lecz jej szeregowych pracowników, a tych można nazwać czasem bankowcami, czasem urzędnikami (bo nie wszyscy pracownicy banków są urzędnikami). A ci jeśli już czasem mają jakiś udział we własności banku, to tak niewielki, że nic nie znaczący.

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -5°C Niedziela
  rano
  -3°C Niedziela
  dzień
  -3°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama