Asyż w Krakowie: Dzień II

Asyż w Krakowie: Dzień II

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 08.09.2009 10:36

Ponad dwadzieścia dyskusji panelowych, podczas których omawiano najbardziej palące problemy m. in.: wartości życia, dialogu i pokoju, globalizacji i tożsamości, jedności chrześcijan, złożyło się na drugi dzień obrad Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

Swymi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele różnych religii, ludzie kultury i liderzy różnorodnych wspólnot. W krakowskim kongresie zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego i archidiecezję krakowską uczestniczy 1800 przedstawicieli różnych religii z niemal wszystkich kontynentów oraz ponad tysiąc osób z Polski.

Religie a wartość życia

Wszystkie religie i tradycje duchowe na świecie winny spotkać się na drodze obrony życia, by odkryć bogactwo jego wartości – mówił bp Jean-Marie Bala z Kamerunu podczas dyskusji na temat stosunku religii do wartości życia. W panelu „Religie a wartość życia” uczestniczyli przedstawiciele katolików, żydów, buddystów i muzułmanów. Bp Bala zaznaczył, że takie debaty to okazja do spotkania różnych tradycji duchowych, które mogą i powinny zjednoczyć się dla sprawy ochrony życia.

O praktycznej pracy na rzecz tej idei mówiła s. Cherubina Zofia Bokota z Polski, która jest założycielką Domu Samotnej Matki w Krakowie. Do tej pory urodziło się w nim ponad 2000 dzieci. Do sióstr nazaretanek, które prowadzą tę placówkę, zgłaszają się różne kobiety z całej Polski, niektóre – jak podkreśliła s. Cherubina – o krok od tragedii i desperackich decyzji. Zakonnica zapewniała, że przyszłe matki pod dachem tego ośrodka odnajdują spokój, równowagę psychiczną i radość oczekiwania na potomstwo.

Domenico Crupi z Włoch, dyrektor generalny Domu Pomocy Społecznej i Ulgi w Cierpieniu podkreślał w swoim wystąpieniu, że za ekonomią musi stać dusza. Postulował gruntowne przemyślenie kwestii relacji między etyką a ekonomią, zwłaszcza w kontekście ochrony zdrowia. Jego zdaniem, zdrowie – jako jedność ciała, psyche, ducha i sumienia – jest wartością samą w sobie i społeczeństwa winny dążyć do tego, by zlikwidować formy odrzucenia i wykluczenia osób chorych, słabych, starszych i cierpiących.

Sohan Lal Gandhi z Indii, prezes Międzynarodowego Centrum na Rzecz Pokoju i Działania Bez Przemocy zwrócił uwagę na fakt, że przemoc, gwałt i pożądanie bogactw są ze sobą ściśle powiązane i stanowią poważne zagrożenie dla życia. Jego zdaniem, źródłem przemocy jest ludzki umysł i to od niego – i nieuporządkowanych namiętności – rozpoczynają się wojny i konflikty. Podkreślił także, że unikanie przemocy, samokontrola oraz prostota to trzy cechy religii, bez których „nie może ona być religią”.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 10 Następna strona Ostatnia strona