Sytuacja powodziowa w Polsce
Próba załatania olbrzymiej wyrwy w wale w Świniarach do dziś się nie powiodła. PAP/Piotr Piotrowski

Sytuacja powodziowa w Polsce

Komentarzy: 2
PAP

publikacja 05.06.2010 15:22

Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce w wyniku zawalenia się mostu na rzece Poprad, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim.

Województwo podkarpackie

Na rzekach województwa podkarpackiego przemieszczają się fale kulminacyjne. Stany alarmowe są przekroczone: na rzece Wisłoka pomiędzy wodowskazami Pustków i Mielec o 2,3 m (z tendencją wzrostową w Mielcu), na rzece Wisłok przy ujściu do Sanu stan o około 1 m, na rzece San pomiędzy Jarosławiem, a ujściem do Wisły o około 70 cm. Fala kulminacyjna na Wiśle na wodowskazie w Szczecinie przewidywana jest na godziny popołudniowe (poziom wody może osiągnąć 920 cm - stan alarmowy przekroczony o ok. 2,5 m).

Po przerwaniu wału na rzece Wisłoce w Jaśle na ul. Sikorskiego (wyrwa 30 m) zostały zalane ulice: Szkolna, Sikorskiego, Mickiewicza, Szajnochy i osiedle XX-lecia (250 budynków jednorodzinnych i bloki mieszkalne). W wyniku przelania się wody przez wały na rzece Ropa zostały zalane miejscowości w gminach: Kołaczyce (7 miejscowości - 150 budynków), Skołyszyn (12 miejscowości 300 budynków). W gminie Jasło zalanych 70 budynków w 5 miejscowościach. W gminie Brzyska w 5 miejscowościach zalanych zostało 30 budynków. Ogółem na terenie powiatu jasielskiego zalanych zostało około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce. Wczoraj (5 czerwca br.) w godzinach wieczornych został przerwany wał na rzece Jasiołka (wyrwa 30 m). Zalana została m.in. Komenda Powiatowa PSP w Jaśle.

W powiecie dębickim nastąpiło przelanie wody przez wały przeciwpowodziowe na rzekach: Gogołówka, Dulcza i Wisłoka na terenie gmin: Brzostek, Pilzno, Jodłowa, Czarna, Żyraków oraz w gminie i mieście Dębica. Zalanych zostało około 600 budynków, ewakuowano ponad 200 osób. Wystąpiło 10 osuwisk domów w miejscowościach Latoszyn, Podgrodzie, Pilzno, Strzegocice - wydano decyzje o zakazie powrotu do tych budynków ze względu na zły stan techniczny. W wyniku przechylenia się pod naporem wody żurawia budowlanego na moście w Pilźnie został wstrzymany ruch na drodze krajowej nr 4 - policja zorganizowała objazdy. W godzinach porannych wystąpiło także przesiąkanie wałów na Wisłoce w Dębicy. Podjęto decyzję o ewakuacji osiedla Słoneczne (około 9 tys. osób).

W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie.

W powiecie tarnobrzeskim przerwaniu uległy wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka oraz na rzece Łęg. Ucierpiały miejscowości: Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.

W powiecie rzeszowskim na przerwane wały na rzece Wisłok w miejscowości Terliczka położono 120 metrowy rękaw przeciwpowodziowy.

Województwo mazowieckie

Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra (6 czerwca br.) od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dziś (5 czerwca br.) od godz. 12 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.

Trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków w podwarszawskich gminach Piaseczno, Konstancin Jeziorna i Lesznowola.

W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce Mi-17 z jednostki w Leźnicy Wielkiej. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowym. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m. Wisła przerwała wały w Świniarach 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości, ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców.

Mieszkańcy gmin Gąbin i Słubice zostali poinformowani o ewentualnych ewakuacjach. W Dobrzykowie strażacy umacniają wał przeciwpowodziowy.

Województwo łódzkie

W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Na pięciu wodowskazach przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych czterech stany ostrzegawcze.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy zmniejszono do poziomu 70,00 m3/s (przy dopływie 69,40 m3/s), dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika wynosi 14,6 proc. (12,90 mln m3).

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..