Jako ksiądz rozumiem postawę papieża Franciszka. Nie zapominajmy, że Kościół katolicki jest też w Rosji - powiedział w piątek w radiu RMF FM dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz. Ufajmy, że jeszcze papież powie, kto napadł Ukrainę - dodał.
Paschalny koncert w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie jest kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów jubileuszu 800. rocznicy przybycia do Polski pierwszych dominikanów.
"Polskie duchowieństwo było dla Niemców symbolem polskości, którą należało wymazać zgodnie z niemiecką narodowosocjalistyczną ideą rasową". Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
„Dziś widzimy, jak wróg masowo wypędza synów i córki Ukrainy. Zaledwie wczoraj oficjalne źródła strony rosyjskiej podały, że Rosja wydaliła, deportowała z Ukrainy ponad milion obywateli Ukrainy, z czego prawie dwieście tysięcy to dzieci” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu w 64. dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Papież do członków Fundacji Papieskiej z USA.
Po upadku komunizmu wydawało się, że będziemy odtąd żyć w pokoju. Naiwnie myśleliśmy, że prawdziwe zło nie istnieje. I nagle widzimy, że dawne koszmary odżyły...
"Eucharystia tworzy Kościół i pozwala mu być jego misją, jeszcze zanim on ją wypełni. To jest tajemnica komunii, Eucharystii - przyjmowanie Jezusa, aby nas przekształcił wewnętrznie. I przyjmowanie Jezusa, aby uczynił z nas jedność, a nie podział" - mówi papież Franciszek
W Homs rozpoczyna się dziś spotkanie syryjskiej młodzieży pod patronatem Wspólnoty z Taizé. Wzoruje się ono na noworocznych spotkaniach młodych Europejczyków w jednym miast Starego Kontynentu. Syria po raz pierwszy jest gospodarzem takiego wydarzenia. Uczestniczy w nim 800 młodych w wieku od 18 do 25 roku życia. Połowa z nich pochodzi z Homs, pozostali z innych miast Syrii. Wszyscy przyjezdni zostali ugoszczeni w miejscowych rodzinach.
Papież Franciszek powiedział w czwartek pielgrzymom z archidiecezji łódzkiej, że błogosławi tych, którzy "otwierają swój umysł i serca, domy i zasoby dla chorych, starszych, bezrobotnych, bezdomnych, imigrantów, wszystkich ubogich, cierpiących i wykluczonych". Pielgrzymka przybyła do Rzymu z okazji stulecia powstania diecezji.
Wobec sił natury ludzka natura ciągle okazuje się krucha i bezbronna - przyznaje metropolita katowicki abp Skworc po wypadkach górnośląskich kopalniach. Dodaje, że we wspólnocie z rodzinami górników szuka odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i śmierci. Odnosząc się do zapowiedzi likwidacji wszystkich kopalń na Górnym Śląsku do 2049 roku, abp Skworc podkreśla, że proces ten musi zakładać także tworzenie alternatywnych miejsc zatrudnienia.