Usuńmy z naszego języka słowa raniące, zachowania wprowadzające niepokój i dzielące ludzi, niech refleksja nad tajemnicą miłosierdzia skłania do odkrycia na nowo takich słów, jak „przepraszam” i „przebaczam” – zachęca kard. Stanisław Dziwisz w liście adwentowym, który 27 listopada zostanie odczytany w świątyniach archidiecezji krakowskiej
Kard. Dziwisz podkreśla, że w tegoroczny Adwent diecezjanie wchodzą wzbogaceni ważnymi przeżyciami minionych miesięcy. Wśród nich wymienia beatyfikację Jana Pawła II oraz Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. „Te wspaniałe dary Boga stały się dla nas również zadaniem. Pokazały, że życie człowieka powinno być bardziej naznaczone miłosierdziem, które ofiarował nam Bóg i które my również winniśmy okazywać braciom” – napisał kardynał.
Metropolita krakowski zauważa, że w naszym świecie jest wiele agresji i złości, wzajemnych pretensji i oskarżeń, dlatego coraz gorliwiej musimy się uczyć powtarzać za Jezusem: „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”.
Według hierarchy peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, która rozpoczęła się w archidiecezji krakowskiej 16 października tego roku, a zakończy się 23 czerwca 2013 r. w królewskiej katedrze na Wawelu, jest naturalnym przedłużeniem Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbywał się pod hasłem „miłosierdzie źródłem nadziei”. „Świadkiem tej nadziei był i jest bł. Jan Paweł II, który wzywa nas wszystkich, abyśmy przez słowo, modlitwę i konkretne czyny miłosierdzia stawali się dla świata świadkami tej wielkiej tajemnicy” – podkreśla kard. Dziwisz.
„Zwróćmy najpierw uwagę na miłosierdzie wyrażane słowem, zacznijmy od usunięcia z naszego języka przekleństw i wyzwisk, słów raniących i poniżających, zachowań wprowadzających niepokój i dzielących ludzi” – zachęca hierarcha. „Niech nasze codzienne relacje przenikają słowa, które wyrażają życzliwość, niosą pociechę, wlewają w serce pokój i podnoszą na duchu. Refleksja nad tajemnicą miłosierdzia skłania nas do odkrycia na nowo takich słów, jak „przepraszam” i „przebaczam” – dodaje metropolita krakowski.
„Oczyśćmy świat naszej pracy z niesprawiedliwości, nieuczciwości i wykorzystywania innych. Kto wykonuje swoją pracę niedbale, niech się nawróci i spełnia powierzone mu zadania z miłością, pamiętając, że służąc ludziom, służy samemu Chrystusowi” – zaznaczył kardynał.
„Z wielką troską spoglądajmy na osoby, które pogrążyły się w różnych nałogach, na małżeństwa i rodziny, które przeżywają kryzys. Pamiętajmy o dzieciach nienarodzonych, z których tak wiele ciągle narażonych jest na utratę życia” – zwrócił uwagę.
Konieczne jest odnowienie modlitwy, zarówno tej indywidualnej, jak i wspólnotowej - zwrócił uwagę kard. Dziwisz.
Podkreślił też, że miłosierdzie jest prawdziwym źródłem nadziei dla grzeszników, którzy pragną się nawrócić, dla rodziców wychowujących z wielkim poświęceniem swoje dzieci, dla młodych wchodzących często z lękiem w samodzielne życie, dla dorosłych zatroskanych o przyszłość ojczyzny i świata, a także dla tych, którzy z powodu starszego wieku lub poważnej choroby częściej spoglądają w stronę wieczności.
Kard. Dziwisz zwrócił także uwagę na nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce, którego realizacja rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. „Kościół jest naszym domem, gdyż mamy jednego Ojca, który obdarzył nas łaską udziału w Jego boskim życiu i uczynił z nas jedną duchową rodzinę. Razem mówimy „Ojcze nasz”, wspólnie zasiadamy do eucharystycznego stołu słowa i chleba, jednomyślnie wyznajemy tę samą wiarę” – napisał.
Metropolita krakowski zauważył, że choć tak wiele nas łączy i podejmujemy wiele dzieł wspólnie, to jednak nie wszyscy członkowie Kościoła czują się w swojej wspólnocie „jak w swoim domu”. „Otwórzmy więc szerzej nasze serca, stwórzmy takie przestrzenie życia i zaangażowania dla ludzi młodych i dorosłych, aby wszyscy na nowo odkryli, że ich wspólnota, choć po ludzku niedoskonała, bo składająca się z grzeszników, może stawać się prawdziwym domem, który stwarza sam Bóg, nasz najlepszy Ojciec” – podkreślił kard. Dziwisz.
List pasterski zostanie odczytany 27 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.