Odkryć „przepraszam” i „przebaczam”

Usuńmy z naszego języka słowa raniące, zachowania wprowadzające niepokój i dzielące ludzi, niech refleksja nad tajemnicą miłosierdzia skłania do odkrycia na nowo takich słów, jak „przepraszam” i „przebaczam” – zachęca kard. Stanisław Dziwisz w liście adwentowym, który 27 listopada zostanie odczytany w świątyniach archidiecezji krakowskiej

Kard. Dziwisz podkreśla, że w tegoroczny Adwent diecezjanie wchodzą wzbogaceni ważnymi przeżyciami minionych miesięcy. Wśród nich wymienia beatyfikację Jana Pawła II oraz Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. „Te wspaniałe dary Boga stały się dla nas również zadaniem. Pokazały, że życie człowieka powinno być bardziej naznaczone miłosierdziem, które ofiarował nam Bóg i które my również winniśmy okazywać braciom” – napisał kardynał.

Metropolita krakowski zauważa, że w naszym świecie jest wiele agresji i złości, wzajemnych pretensji i oskarżeń, dlatego coraz gorliwiej musimy się uczyć powtarzać za Jezusem: „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”.

Według hierarchy peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, która rozpoczęła się w archidiecezji krakowskiej 16 października tego roku, a zakończy się 23 czerwca 2013 r. w królewskiej katedrze na Wawelu, jest naturalnym przedłużeniem Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbywał się pod hasłem „miłosierdzie źródłem nadziei”. „Świadkiem tej nadziei był i jest bł. Jan Paweł II, który wzywa nas wszystkich, abyśmy przez słowo, modlitwę i konkretne czyny miłosierdzia stawali się dla świata świadkami tej wielkiej tajemnicy” – podkreśla kard. Dziwisz.

„Zwróćmy najpierw uwagę na miłosierdzie wyrażane słowem, zacznijmy od usunięcia z naszego języka przekleństw i wyzwisk, słów raniących i poniżających, zachowań wprowadzających niepokój i dzielących ludzi” – zachęca hierarcha. „Niech nasze codzienne relacje przenikają słowa, które wyrażają życzliwość, niosą pociechę, wlewają w serce pokój i podnoszą na duchu. Refleksja nad tajemnicą miłosierdzia skłania nas do odkrycia na nowo takich słów, jak „przepraszam” i „przebaczam” – dodaje metropolita krakowski.

„Oczyśćmy świat naszej pracy z niesprawiedliwości, nieuczciwości i wykorzystywania innych. Kto wykonuje swoją pracę niedbale, niech się nawróci i spełnia powierzone mu zadania z miłością, pamiętając, że służąc ludziom, służy samemu Chrystusowi” – zaznaczył kardynał.

„Z wielką troską spoglądajmy na osoby, które pogrążyły się w różnych nałogach, na małżeństwa i rodziny, które przeżywają kryzys. Pamiętajmy o dzieciach nienarodzonych, z których tak wiele ciągle narażonych jest na utratę życia” – zwrócił uwagę.

Konieczne jest odnowienie modlitwy, zarówno tej indywidualnej, jak i wspólnotowej - zwrócił uwagę kard. Dziwisz.

Podkreślił też, że miłosierdzie jest prawdziwym źródłem nadziei dla grzeszników, którzy pragną się nawrócić, dla rodziców wychowujących z wielkim poświęceniem swoje dzieci, dla młodych wchodzących często z lękiem w samodzielne życie, dla dorosłych zatroskanych o przyszłość ojczyzny i świata, a także dla tych, którzy z powodu starszego wieku lub poważnej choroby częściej spoglądają w stronę wieczności.

Kard. Dziwisz zwrócił także uwagę na nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce, którego realizacja rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. „Kościół jest naszym domem, gdyż mamy jednego Ojca, który obdarzył nas łaską udziału w Jego boskim życiu i uczynił z nas jedną duchową rodzinę. Razem mówimy „Ojcze nasz”, wspólnie zasiadamy do eucharystycznego stołu słowa i chleba, jednomyślnie wyznajemy tę samą wiarę” – napisał.

Metropolita krakowski zauważył, że choć tak wiele nas łączy i podejmujemy wiele dzieł wspólnie, to jednak nie wszyscy członkowie Kościoła czują się w swojej wspólnocie „jak w swoim domu”. „Otwórzmy więc szerzej nasze serca, stwórzmy takie przestrzenie życia i zaangażowania dla ludzi młodych i dorosłych, aby wszyscy na nowo odkryli, że ich wspólnota, choć po ludzku niedoskonała, bo składająca się z grzeszników, może stawać się prawdziwym domem, który stwarza sam Bóg, nasz najlepszy Ojciec” – podkreślił kard. Dziwisz.

List pasterski zostanie odczytany 27 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Czwartek
wieczór
24°C Piątek
noc
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
wiecej »