Według Krzysztofa Bosaka z Fundacji Republikańskiej Donald Tusk złożył w sobotę 28 nowych obietnic w stosunku do zapowiedzi z expose sprzed 4 lat.
- Pochwalić należy deklaracje ograniczenia grupowych przywilejów emerytalnych i stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego. Bardzo znaczne rozwarstwienie wysokości wypłacanych emerytur i niski średni wiek przechodzenia Polaków na emeryturę są poważnymi problemami. Prezentowane zapowiedzi są dość ogólne, ale właściwie ukierunkowane – napisał były poseł Ligi Polskich Rodzin, a dziś wiceszef Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, Krzysztof Bosak, na stronie CAFR. Ekspert wymienił 28 zapowiedzi, które pojawiły się w tegorocznym expose Donalda Tuska, a których nie można znaleźć w jego przemówieniu sprzed czterech lat.
Wśród obietnic premiera znajdują się m.in. utrzymanie dotychczasowych głównych kierunków polityki zagranicznej, zmniejszenie zadłużenia publicznego do wysokości 52 proc. PKB w 2012 roku i 47 proc. PKB w 2015 roku, obniżenie tempa wzrostu rent i emerytur poprzez coroczną waloryzacją kwotową, a nie procentową i podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet do 67 lat (dla mężczyzn do 2020, a kobiet do 2040 roku). Większość zapowiedzi to propozycje podwyżki podatków i cięcia ulg podatkowych. Szef PO nie odniósł się w swoim przemówieniu do prac licznych ministerstw, m.in. skarbu, gospodarki, rozwoju regionalnego i zdrowia. Wszystkie 28 obietnic, a także listę ministerstw, co do prac których premier nie ma jeszcze planów, można znaleźć na stronie Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.
- Expose zaskoczyło miałkością w omawianiu spraw europejskich i brakiem zapowiedzi szerszych systemowych reform w innych dziedzinach. Wymienione wyżej działania skonstruowane są wyłącznie pod kątem równoważenia finansów publicznych. Przebija z nich brak szerszej wizji i odważnego programu – komentuje Bosak.
Fundacja Republikańska jest założonym w 2009 roku instytutem badawczym. Prowadzi m.in. wspomniane Centrum Analiz oraz wydaje kwartalnik „Rzeczy Wspólne”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.