Nakaz aresztowania ponad 50 osób, powiązanych z gangiem kamorry, wydała we wtorek włoska prokuratura do walki z mafią. Na liście tej jest były podsekretarz stanu w ministerstwie finansów w rządzie Silvio Berlusconiego, Nicola Cosentino - podały media.
Na liście osób, spośród których część już zatrzymano, znajdują się oprócz bossów klanu Casalesi, także przedsiębiorcy, bankowcy i politycy. Postawiono im zarzuty przynależności do mafii, prania pieniędzy, korupcji oraz w przypadku 7 osób - działania na korzyść przestępczości zorganizowanej.
Prokuratura skierowała do Izby Deputowanych wniosek o wyrażenie zgody na aresztowanie parlamentarzysty centroprawicowej partii Lud Wolności, byłego podsekretarza stanu w resorcie finansów w poprzednim rządzie, Nicoli Cosentino. Według prokuratury był on "krajowym politycznym punktem odniesienia" Casalesi, najpotężniejszego gangu kamorry, szeroko opisanego w głośnej książce "Gomorra" Roberto Saviano.
Media poinformowały, że śledztwo wykazało, iż polityk ten naciskał na jeden z banków, by udzielił kredytu firmie, budującej centrum handlowe w mateczniku klanu, Casal di Principe koło Neapolu, a także na urzędników w zarządzie miasta, by wydali niezbędne zgody tej spółce, powiązanej ściśle z mafią.
Cosentino, który jest obecnie koordynatorem Ludu Wolności w regionie Kampania, postawiono szereg zarzutów, od prania pieniędzy po pomaganie klanowi Casalesi w prowadzeniu interesów oraz jego wspieranie.
To druga już podjęta przez prokuraturę próba zatrzymania polityka centroprawicy. Poprzedni wniosek został odrzucony przez parlament, w którym większość do niedawna miała jego macierzysta partia.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.