Szef watykańskiej dyplomacji podjął w Wilnie sprawę obrony podstawowych swobód i praw człowieka, w tym przede wszystkim wolności religijnej.
Uznanie dla woli politycznej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by umacniać dialog kultury i pokoju, wyraził abp Dominique Mamberti na zakończonym dziś w Wilnie szczycie ministerialnym OBWE. Szef papieskiej dyplomacji poruszył omawiane tam kwestie w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-środowiskowym i ludzkim. Mówiąc o tym ostatnim, podjął sprawę obrony podstawowych swobód i praw człowieka, w tym przede wszystkim wolności religijnej.
Abp Mamberti przypomniał słowa Benedykta XVI, który przed rokiem w przesłaniu na Światowy Dzień Pokoju stwierdził, że wyznawcy Chrystusa są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej opowiedział się za ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Walki z Prześladowaniem i Dyskryminacją Chrześcijan. Byłoby to znakiem, że rządy państw gotowe są poważnie podjąć ten problem. Propozycję obchodów takiego dnia wysunął w styczniu 2011 r., przedstawiciel OBWE ds. walki z rasizmem, ksenofobią i dyskryminacją Massimo Introvigne. On również był obecny na spotkaniu w stolicy Litwy. Watykański „minister spraw zagranicznych” poparł też akces Mongolii do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.