Reklama

"Solidarność" chce przestrzegania praw człowieka

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wystosowało apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Związkowcy nawołują do przestrzegania międzynarodowych konwencji i respektowania praw pracowniczych.

Reklama

"NSZZ +Solidarność+ od momentu swojego powstania staje w obronie pokrzywdzonych. Sprzeciwia się wobec niesprawiedliwości, łamaniu fundamentalnych praw człowieka, pracowniczych i związkowych. Nie zgadza się na morderstwa, tortury, prześladowania, aresztowania, przemoc w każdej formie. Nie zgadza się również na wykorzystywanie pracy do łamania tych praw, czego przykładem może być powszechnie stosowana praca przymusowa w Birmie, czy przymusowe obozy pracy w Chinach" - piszą związkowcy w apelu.

Adresatami listu są organizacje międzynarodowe i rządy, które według związkowców zbyt często nie stosują się do konwencji gwarantujących prawa człowieka, a także pracodawcy, wzywani do "zaprzestania łamania praw pracowniczych". Związek apeluje też do społeczeństw, aby aktywnie uczestniczyły w działaniach zmierzających do zabezpieczenia przestrzegania podstawowych praw: "manifestujcie, piszcie listy protestacyjne, nie kupujcie towarów wyprodukowanych w obozach pracy przymusowej, czy przez firmy, które niegodnie traktują swoich pracowników. Sposobów jest wiele, a każdy z nich może okazać się skuteczny i może pomóc konkretnemu, cierpiącemu człowiekowi".

"Solidarność" powołuje się na Powszechną Deklarację Praw Człowieka oraz raport Amnesty International, z którego wynika, że mimo rozwiniętego sytemu sprawiedliwości i zabezpieczenia praw blisko 2/3 ludności świata nie ma do nich dostępu i nie może z nich korzystać.

Związkowcy powołują się również na treść raportu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Według danych przytoczonych w liście, w ubiegłym roku miało miejsce 90 morderstw związanych z działalnością związkową, 75 związkowcom grożono śmiercią, a za walkę o przestrzeganie praw człowieka i pracowniczych aresztowano 2500 działaczy związkowych. "Solidarność" dodaje przy tym, że statystyki Konfederacji są niepełne, a najpowszechniejszą formą represji działaczy są zwolnienia.

Światowy dzień praw człowieka jest co roku uroczyście obchodzony w dzień ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. 10 grudnia organizowane są konferencje, happeningi, manifestacje i akcje edukacyjne mające upowszechniać ideę praw człowieka i ich znaczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama