Na Okęciu jest już wiceminister SZ Krzysztof Stanowski, który próbuje doprowadzić do uwolnienia Alesia Michalewicza - poinformował PAP rzecznik resortu Marcin Bosacki. Według MSZ zatrzymanie białoruskiego opozycjonisty to pomyłka.
Michalewicza zatrzymała w poniedziałek polska Straż Graniczna. "Według naszej najlepszej wiedzy jest to pomyłka prokuratury, która uwierzyła w list gończy wydany przez władze białoruskie" - powiedział PAP Bosacki (Przeczytaj informację Białoruski opozycjonista zatrzymany na Okęciu).
"Wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski w tej chwili jest już na Okęciu i próbuje doprowadzić do jak najszybszego uwolnienia pana Alesia Michalewicza" - dodał.
Pytany o powodzenie tej misji, rzecznik resortu odparł: "MSZ nie może niczego kazać Straży Granicznej ani prokuraturze. (...) Natomiast uruchomiliśmy wszelkie możliwe procedury między instytucjami państwowymi, aby pana Michalewicza jak najszybciej wypuszczono".
Bosacki odmówił komentarza ws. działań prokuratury.
Rzecznik polskiej policji powiedział natomiast, że białoruski opozycjonista był poszukiwany przez białoruskie organa ścigania za "uszkodzenie mienia i udział w zamieszkach".
"Ta informacja została przekazana do Biura Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji. Biuro było zobowiązane do wprowadzenia takich informacji do bazy danych. Uczyniono to w kwietniu 2011 roku" - wyjaśnił PAP Sokołowski.
"Oznacza to, że mężczyzna był poszukiwany na terenie krajów współpracujących w ramach Interpolu" - dodał.
Sam Michalewicz powiedział opozycyjnemu portalowi Karta'97: "Najpewniej zatrzymano mnie na podstawie tego samego porozumienia, na mocy którego ujawniono konta Alesia Bialackiego".
"Jeśli pierwszy przypadek niczego ich nie nauczył, to trudno" - oświadczył, nawiązując do sprawy innego opozycjonisty Alesia Bialackiego, którego władze białoruskie aresztowały, gdy Polska i Litwa udostępniły służbom białoruskim dane bankowe Bialackiego w ramach mechanizmu pomocy prawnej.
Michalewicz, jak pisze Karta'97, prognozuje, że może zostać aresztowany.
"Po więzieniach KGB i MSW Białorusi polskie więzienie nie wygląda tak strasznie. Już mnie chcieli wsadzić do celi, ale nalegałem, żeby nie, bo jeszcze nie ma oficjalnego nakazu aresztowania" - powiedział Michalewicz
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.