Energetyka jądrowa, kryzys gospodarczy i perspektywa finansowa UE były tematami poniedziałkowych rozmów premierów Polski i Finlandii. Szef polskiego rządu został zaproszony do Helsinek, które ma odwiedzić latem przyszłego roku.
Na konferencji prasowej, w której uczestniczyli Donald Tusk i Jyrki Katainen, szef polskiego rządu zapowiedział podniesienie relacji polsko-fińskich na "wyższy poziom".
Premierzy rozmawiali m.in. o energetyce jądrowej. "Po dzisiejszej rozmowie jeszcze bardziej wzrosło moje przekonanie o sensowności podjęcia programu jądrowego także w Polsce" - powiedział Tusk. Jak poinformował, podczas przyszłorocznej wizyty w Finlandii odwiedzi miejsce budowy jednej z fińskich elektrowni jądrowych.
Rozmowa dotyczyła też kryzysu gospodarczego w Europie. Tusk deklarował, że Finlandia i Polska mają wiele wspólnych poglądów na przyszłość Europy, szczególnie "w kontekście debaty o przyszłej umowie międzynarodowej".
Wspólne punkty widzenia szefowie rządów odnotowali też w obszarze Wspólnej Polityki Rolnej oraz unijnej polityki spójności - poinformował Tusk.
Jak dodał, razem z Katainenem stwierdzili z satysfakcją, że kondycja gospodarcza leżących w regionie Morza Bałtyckiego państw jest "średnio rzecz biorąc wielokrotnie lepsza niż w pozostałej części Unii".
"Chcielibyśmy, aby ten region był coraz częściej traktowany jako region pewnej kultury gospodarczej i finansowej" - oświadczył polski premier.
Według Tuska, Polska i Finlandia mają wspólne poglądy na wieloletni budżet UE. "Jesteśmy przekonani, że sytuacja kryzysowa w Europie nie pozwala na wyraźny wzrost budżetu europejskiego. Ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że budżet - jak i inne formy współpracy w Europie - wymagają ochrony - szczególnie teraz w czasie kryzysu, kiedy niektórzy kwestionują sens wspólnoty europejskiej" - oświadczył polski premier. Jak poinformował, Katainen podczas wizyty w Polsce rozmawiał również z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i z prezesem NBP Markiem Belką.
W imieniu swoim i Katainena, Tusk opowiedział się też za pogłębianiem jednolitego rynku UE.
Katainen dodał, że Finlandia opowiada się za UE z mocnymi instytucjami, szczególnie Komisją Europejską. "A więc ściślej zintegrowana Unia, która skoncentruje się na poprawie konkurencyjności i na wspólnym, jednolitym rynku" - podkreślił.
Fiński premier komplementował dobiegającą końca polską prezydencję. Jak mówił, została ona bardzo dobrze przeprowadzona, a sprawy ważne dla zjednoczonej Europy zyskały nowy wymiar.
"Ze strony Finlandii chciałbym bardzo podziękować za ten okres prezydencji i za to osobiste, głębokie zaangażowanie po stronie Europy, jakie pan wykazał" - zwrócił się do Tuska.
Polski premier mówił, że liczy na dalszą współpracę Helsinek w kwestii Białorusi. "Jestem przekonany, że dotychczasowa praktyka obu naszych państw, a więc zero tolerancji dla łamania praw człowieka przez reżim Łukaszenki - a równocześnie pełna otwartość na Białoruś i jej mieszkańców, jeśli chodzi o przyszłość - że ten sposób postępowania przyniesie już niedługo efekty, jakich się spodziewamy".
Katainen oświadczył, że Finlandii bardzo zależy na zacieśnieniu i pogłębieniu relacji z Polską. Dodał, że zacieśnienie współpracy z Warszawą było jedną z jego obietnic przedwyborczych.
Podkreślił, że Polska jest dużym krajem europejskim, rosnącym i dynamicznym rynkiem. Opowiedział się za zacieśnieniem współpracy bilateralnej również w wymiarze gospodarczym.
Szef fińskiego rządu złożył też Tuskowi - i Polakom - życzenia bożonarodzeniowe.
Jyrki Katainen jest premierem Finlandii od 22 czerwca br.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.