Reklama

Prezydent w Chinach

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Pekinie z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

Reklama

"Po podpisaniu dzisiejszego oświadczenia z przewodniczącym Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają (z Chinami) stosunki o randze strategicznego partnerstwa" - powiedział Komorowski polskim dziennikarzom.

"To jest istotne o tyle, że jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej, który ma także swoje szczególne relacje z Chinami" - dodał Komorowski. Dopytywany na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest "dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE".

"To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych" - dodał. Według prezydenta, podpisane porozumienie jest "o tyle istotne, ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią".

Komorowski i Hu rozmawiali również o sytuacji w Korei Północnej po śmierci przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila. "Chiny podkreślają swoje szczególne związki z Korea Północną i wyrażają przekonanie, że wszystkie sprawy będą przebiegały tam w odpowiednim kierunku" - powiedział prezydent.

Na pytanie o przestrzeganie praw człowieka w Chinach, prezydent odpowiedział jedynie: "Bardzo ważne, bardzo ważne".

Po dwustronnych rozmowach plenarnych, w obecności obu prezydentów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała międzyresortowe porozumienie o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce to główne postanowienia polsko-chińskiej umowy o współpracy akademickiej.

W ramach porozumienia Polska i Chiny zobowiązały się do rozwijania współpracy w kształceniu studentów i doktorantów, prowadzeniu badań naukowych, a także popularyzowaniu języka polskiego i chińskiego. Chiński rząd ma wspierać tworzenie nowych katedr polonistycznych w swoim kraju, a rząd polski - katedr sinologii. Oba państwa będą też działać na rzecz zawierania umów partnerskich między polskimi i chińskimi uczelniami.

Wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski podpisał memorandum o porozumieniu międzyrządowym w sprawie wzajemnego ustanowienia centrów kultury.

Kontrakt ramowy na lata 2012-2016 podpisali prezesi zarządów firm KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation.

Prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Państwie Środka. Na środę przewidziano jego udział w forum gospodarczym oraz spotkania z premierem Wenem Jiabao i przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama