Wszystkie ceremonie pogrzebowe żołnierzy, którzy polegli w środę w Afganistanie, celebrowane będą w Wigilię. Trzy pochówki odbędą się w warmińsko-mazurskim, pozostałe na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie.
W uroczystościach z towarzyszeniem wojskowej asysty honorowej uczestniczyć będą wysocy rangą przedstawiciele MON oraz Kościoła. Na wszystkich mszach pogrzebowych odczytane będzie przesłanie biskupa polowego WP, Józefa Guzdka.
O godz. 11.30 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Borowie koło Annopola (diecezja sandomierska) rozpoczną się uroczystości żałobne st. szeregowca Marka Tomali, pochodzącego z pobliskiego Janiszowa. W pogrzebie weźmie udział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz wiceminister obrony narodowej Marcin Idzik.
O godz. 13.00 w kościele ojców bernardynów pw. św. Franciszka z Asyżu w Jelnej koło Nowej Sarzyny (archidiecezja przemyska) odbędzie się pogrzeb st. szeregowca Łukasza Krawca. Tutejsi duszpasterze dobrze go pamiętają, tym bardziej, że dom rodzinny Krawca znajduje się niedaleko kościoła. Planował on ślub z miejscową dziewczyną, a do Afganistanu pojechał się dorobić. Na wieść o tragicznej śmierci parafianina jeszcze tego samego dnia w kościele bernardynów odmówiono różaniec.
Pogrzeb kaprala Piotra Ciesielskiego rozpocznie się o godz. 13 w parafii pw.św. ojca Pio w Ostródzie (archidiecezja warmińska). Mszy pogrzebowej, w której zapowiedział udział szef MON, min. Tomasz Siemoniak, przewodniczyć będzie biskup pomocniczy warmiński Jacek Jezierski.
Śmierć kaprala Ciesielskiego była ogromnym wstrząsem nie tylko dla rodziny, ale dla miejscowych duszpasterzy. Zapamiętali go jako dobrego człowieka, przykładnego ojca dwójki dzieci. Cztery lata temu w kościele pw. św. o. Pio wziął ślub. „Rano jego żona otrzymała od Piotra paczkę świąteczną dla dzieci, a jeszcze tego samego dnia przyszła wiadomość o śmierci. Kiedy dowiedziałem się o jego zamiarze wyjazdu Afganistanu, odradzałem: Piotrek, nie jedź. Ale on tłumaczył, że musi utrzymać rodzinę” – wspomina proboszcz ks. kan. Jerzy Woliński.
O godz. 11 w parafii Matki Bożej Różańcowej w Pieckach (archidiecezja warmińska) rozpocznie się msza pogrzebowa za spokój duszy szeregowego Krystiana Banacha. MON zapowiada udział wiceszefa resortu Czesława Mroczka.
W parafii pw. bł. Michała Kozala w Morągu (diecezja elbląska) o godz. 10 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe sierżanta Marcina Szczurowskiego. Weźmie w nich udział szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch. „Marcin był znany i bardzo lubiany przez wszystkich. W naszym kościele służył do mszy. Fajny chłopak” – wspomina proboszcz parafii bł. Michała Kozala, ks. Andrzej Szocik.
Pięciu polskich żołnierzy z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej zginęło 21 grudnia podczas ataku, do którego doszło, gdy wracali do obozu z miejscowości Razaak. Do ataku przyznali się afgańscy talibowie.
Wczoraj po godz. 16 trumny z ciałami żołnierzy zostały przywiezione do Polski. (Więcej: "Modlimy się za nich i ich najbliższych")
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.