"Rodzina jest pierwszą szkołą modlitwy" - zaznaczył Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. "Wychowanie autentycznie chrześcijańskie nie może ignorować doświadczenia modlitwy. Jeśli nie nauczymy się modlić w rodzinie, to trudno będzie później zapełnić tę lukę" - przestrzegł Ojciec Święty.
Papież kontynuując cykl katechez na temat modlitwy mówił o roli jaką pełniła ona w życiu Świętej Rodziny z Nazaretu. W watykańskiej Auli Pawła VI zebrało się kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata.
„Dom w Nazarecie jest w istocie szkołą modlitwy, gdzie uczymy się słuchać, rozważać, przenikać głębokie znaczenie objawienia się Syna Bożego, czerpiąc przykład z Maryi, Józefa i Jezusa” – zaznaczył papież. Przytoczył słowa sługi Bożego papieża Pawła VI wypowiedziane podczas jego wizyty w Nazarecie 5 stycznia 1964 r. Powiedział on, że w szkole Świętej Rodziny "widzimy potrzebę duchowego wyrobienia, jeśli chcemy iść za nauką Ewangelii i być uczniami Chrystusa".
Benedykt XVI nawiązał do fragmentów Ewangelii mówiących o modlitwie, „relacji Świętej Rodziny z Bogiem”. Przywołał wydarzenie Ofiarowania Jezusa w Świątyni. „Pielgrzymka Świętej Rodzina jest pielgrzymką wiary, ofiary darów, symbolu modlitwy i spotkania z Panem, którego Maryja i Józef już widzą w Dzieciątku Jezus” – zaznaczył Ojciec Święty.
Papież wskazał na kontemplację oblicza Chrystusa przez Maryję. „Kontemplacji Jezusa nikt nie poświęcił się z taką gorliwością, jak Maryja” – podkreślił Benedykt XVI. Nawiązując do Ewangelii św. Łukasza, który przedstawia postawę Maryi w obliczu tajemnicy Wcielenia, pozwala nam poznać serce Maryi, jej wiarę, jej nadzieję i posłuszeństwo, jej wnętrze i modlitwę, jej dobrowolne przyłączenie się do Chrystusa Ojciec Święty podkreślił, że „ten obraz Maryi przedstawia Ją jako wzór dla każdego wierzącego, który zachowuje i porównuje słowa i czyny Jezusa, jest porównaniem, które jest zawsze postępem w poznaniu Go”. Przytoczył słowa z Listu Apostolskiego Rosarium Virginis Mariae bł. Jana Pawła II, który napisał w nim, że „modlitwa różańcowa czerpie swój wzór właśnie z Maryi, ponieważ polega na kontemplacji tajemnic Chrystusa w duchowej jedności z Nią”. „Zdolność Maryi, by żyć oglądaniem Boga jest, by tak rzec, zaraźliwa” – podkreślił Ojciec Święty.
Przedstawiając św. Józefa jako wzór modlitwy papież zwrócił uwagę, że na pewno wychowywał on wraz za Maryją Jezusa do modlitwy. „Tak więc, w rytm dni spędzonych w Nazarecie, przez prosty dom i warsztat Józefa Jezus nauczył się, by na przemian modlić się i pracować oraz ofiarowywać Bogu także trud zarabiania na niezbędny dla rodziny chleb” – mówił Benedykt XVI.
Odnosząc się do kolejnego wydarzenia z życia Najświętszej Rodziny z Nazaretu papież rozważał ich pielgrzymkę do Jerozolimy na Święto Paschy. „Rodzina żydowska, podobnie jak rodzina chrześcijańska modli się w zaciszu ogniska domowego, ale również modli się ze wspólnotą, uznając siebie za część Ludu Bożego w drodze. Pascha jest centrum i szczytem tego wszystkiego i obejmuje wymiar rodzinny oraz wymiar kultu liturgicznego i wymiar publiczny” – mówił Benedykt XVI.
Ojciec Święty zaznaczył, że „Rodzina z Nazaretu jest pierwszym wzorem Kościoła, w którym, wokół obecności Jezusa i dzięki Jego pośrednictwu wszyscy żyją w synowskiej relacji z Bogiem, który przekształca także relacje międzyosobowe”.
Na zakończenie papież podkreślił, że „Święta Rodzina jest ikoną Kościoła domowego, powołanego do wspólnej modlitwy”. „Rodzina jest pierwszą szkołą modlitwy. W niej dzieci od najmłodszych lat mogą nauczyć się dostrzegać poczucie Boga, przez nauczanie i przykład rodziców. Wychowanie autentycznie chrześcijańskie nie może ignorować doświadczenia modlitwy. Jeśli nie nauczymy się modlić w rodzinie, to trudno będzie później zapełnić tę lukę. Dlatego chciałbym skierować zachętę do odkrycia na nowo piękna wspólnej modlitwa jako rodzina, w szkole Świętej Rodziny z Nazaretu” – powiedział Benedykt XVI.
Życzenia daru pokoju, radości i codziennej pomyślności złożył Papież, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej (28 grudnia) audiencji ogólnej.
Wśród pielgrzymów z Polski byli członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Wieniawa” z Raciborowic, których orkiestra odegrała kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”. Ich krótki występ został nagrodzony gromkimi brawami.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.