Co najmniej 35 osób zginęło wskutek ataku tureckiego lotnictwa w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu granicy z Irakiem. Najpewniej przemytników wzięto za kurdyjskich separatystów - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na miejscowe władze.
Gubernator prowincji Sirnak, Vahdettin Ozkan, potwierdził śmierć ponad 20 osób w "incydencie", do którego doszło w czwartek rano. Nie sprecyzowano, jakie były okoliczności ataku.
"Mamy 30 ciał, wszystkie są spalone. Władze wiedziały, że ci ludzie zajmowali się przemytem. Takie incydenty są nie do przyjęcia. Zostali trafieni z powietrza" - powiedział z kolei burmistrz miejscowości Uludere w tej prowincji, Fehmi Yaman.
Wcześniejszy bilans lokalnych władz mówił o 23 zabitych Kurdach - mieszkańcach wsi Ortasu.
Według źródeł w tureckich siłach bezpieczeństwa, przed atakiem pojawiły się informacje o obecności w okolicy bojowników ze zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którzy domagają się utworzenia państwa kurdyjskiego na terenach zamieszkanych przez Kurdów w Turcji, Iraku, Syrii i Iranie. Separatyści wykorzystują bazy w północnym Iraku do ataków na tureckie cele. Od lata turecka armia zmaga się z nasileniem ofensywy prowadzonej przez bojowników PKK.
"Nie mogliśmy wiedzieć, czy ci ludzie byli członkami PKK, czy przemytnikami" - powiedziało Reuterowi to źródło.
Partia Pracujących Kurdystanu jest uważana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną. Szacuje się, że trwający od 1984 roku konflikt w tureckim Kurdystanie spowodował śmierć około 45 tys. ludzi.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.