Rodziny, choć raz dziennie jedzcie razem! I to bez telewizora! – apeluje Fundacja Narodowego Dnia Życia.
Trwają przygotowania do siódmego już Narodowego Dnia Życia, który odbędzie się już 24 marca 2012 roku. W tym roku jego motywem przewodnim jest przypomnienie rodzicom, że to właśnie oni są prawdziwymi mistrzami dla swoich dzieci. Hasło VII Narodowego Dnia Życia brzmi: „Pamiętaj, dajesz przykład!”. Bardzo konkretną radą, o której usłyszą w tym roku Polacy w ramach NDŻ, jest zachęta dla wszystkich rodzin do zasiadania do wspólnych posiłków przynajmniej raz dziennie. Zachęcać do tego będą spoty telewizyjne, będą też inne działania medialne i lokalne obchody NDŻ organizowane przez samorządy. Ambasadorem NDŻ w tym roku jest dziennikarz Krzysztof Ziemiec.
Dlaczego Fundacja Narodowego Dnia Życia zdecydowała się promować w rodzinach akurat wspólne posiłki? Ponieważ z raportu „Knorr. Każdy posiłek to okazja” z 2009 roku wynika, że choć Polacy wciąż dość często znajdują czas na wspólne jedzenie, to jednak w tym spotkaniu rodziny coraz częściej przeszkadza im telewizja. Telewizor staje się wręcz uczestnikiem domowych obiadów i kolacji. Niepokoi też malejąca popularność wspólnych posiłków wśród najmłodszego pokolenia dorosłych Polaków. Tymczasem czas wspólnego posiłku jest niedocenianą często okazją do budowania rodzinnej wspólnoty. „Gdy siadamy razem do stołu, bez telewizji, komórek i innych rozproszeń, stwarzamy doskonałą okazję do omówienia tego, co dzieje się w życiu każdego z członków rodziny” – twierdzą twórcy akcji. Z badań przeprowadzanych w USA wynika, że dzieci (w tym także nastoletnie), które często jadają z rodziną, lepiej radzą sobie w szkole, bo mają zazwyczaj większy zasób słownictwa i większe szanse na rozwinięcie bogatych umiejętności społecznych. Dzięki silniejszym więziom emocjonalnym z własną rodziną, dzieci te są też bardziej stabilne emocjonalnie i mają wyższą odporność psychiczną.
Badania Uniwersytetu Columbia potwierdzają, że nastolatki, które zjadają posiłek z rodziną rzadko (tzn. dwa razy w tygodniu lub rzadziej), są 3 razy bardziej zagrożone używaniem marihuany, 2,5 razy bardziej zagrożone paleniem papierosów i 1,5 razy bardziej zagrożone nadużywaniem alkoholu - w porównaniu do nastolatków, które jadają z rodzinami pięć razy w tygodniu lub częściej. Prawdopodobnie ma na to wpływ fakt, że wspólny posiłek pozwala rodzicom dowiedzieć się więcej o zachowaniach dziecka, o jego życiu, planach i problemach. Dzięki temu zyskują możliwość wcześniejszego reagowania na pojawiające się problemy.
W ramach przygotowań do Narodowego Dnia Życia powstał też specjalny portal dla rodziców: http://www.silnarodzina.pl/. Znajdziesz tam bardzo ciekawe, praktyczne rady na temat wychowania dzieci (np. „Dekalog rodzica”). Za pośrednictwem portalu można też zadawać pytania psychologowi.
Nasza sonda: Czy Twoja rodzina jada wspólne posiłki?
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.