Antysemityzm, ksenofobia, rasizm - to tematy, które będą poruszane podczas II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich "Tikkun–Naprawa". O programie poinformowano podczas konferencji prasowej 10 stycznia w redakcji miesięcznika „Charaktery” w Kielcach.
Spotkania mają trwać od 15 stycznia do 12 lutego i propagować idee szacunku wobec drugiego człowieka i otwartości wobec innych poglądów – mówił podczas konferencji Bogdan Białek, główny organizator "Tikkun–Naprawa".
- Nasze konferencje i warsztaty adresujemy nie tylko do uczniów, ale także do nauczycieli. Chcemy zwrócić uwagę na to, że do zbrodni wojennych należy włączyć także milczenie ludzi wobec ogromu zagłady narodu żydowskiego i ludobójstwa – podkreślił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
W Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko-Żydowskich wezmą udział wybitni filozofowie, teologowie, historycy, księża, dziennikarze i naukowcy reprezentujący najważniejsze polskie ośrodki akademickie. Zaplanowano wiele wykładów, a wśród nich m.in.: „Kryzys człowieczeństwa europejskiego” prof. dr hab. Tadeusza Gadacza, "Tikkun – idea naprawy świata w judaizmie" rabina Sachy Pecarica.
W planach jest także przegląd filmów Marcela Łozińskiego z udziałem reżysera, spektakl przygotowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie, panel na temat ludobójstwa z udziałem dziennikarzy Konstantego Geberta i Wojciecha Tochmana oraz uroczystość wręczenia nagród dla nauczycieli im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza fundowanych przez Stowarzyszenie Jana Karskiego i pana Yaacowa Kotlickiego.
Po raz pierwszy w historii Kielc wręczone zostaną tytuły Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nastąpi to 26 stycznia, o godz. 16.30 w sali obrad kieleckiej Rady Miejskiej. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie konferencją dla nauczycieli na temat nauczania o zagładzie połączonego z wychowanie ku dobru oraz warsztatami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół pt.: „Piękno hebrajskich rękopisów”, „Menora w sztuce”.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich " Tikkun-Naprawa" jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
W ubiegłym roku w Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko-Żydowskich „Wiara – Hatikvah – Miłość” wzięło udział ponad 4000 osób, w tym ponad 2800 młodych ludzi w warsztatach.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.