O antysemityzmie, ksenofobii, rasizmie

Antysemityzm, ksenofobia, rasizm - to tematy, które będą poruszane podczas II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich "Tikkun–Naprawa". O programie poinformowano podczas konferencji prasowej 10 stycznia w redakcji miesięcznika „Charaktery” w Kielcach.

Spotkania mają trwać od 15 stycznia do 12 lutego i propagować idee szacunku wobec drugiego człowieka i otwartości wobec innych poglądów – mówił podczas konferencji Bogdan Białek, główny organizator "Tikkun–Naprawa".

- Nasze konferencje i warsztaty adresujemy nie tylko do uczniów, ale także do nauczycieli. Chcemy zwrócić uwagę na to, że do zbrodni wojennych należy włączyć także milczenie ludzi wobec ogromu zagłady narodu żydowskiego i ludobójstwa – podkreślił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko-Żydowskich wezmą udział wybitni filozofowie, teologowie, historycy, księża, dziennikarze i naukowcy reprezentujący najważniejsze polskie ośrodki akademickie. Zaplanowano wiele wykładów, a wśród nich m.in.: „Kryzys człowieczeństwa europejskiego” prof. dr hab. Tadeusza Gadacza, "Tikkun – idea naprawy świata w judaizmie" rabina Sachy Pecarica.

W planach jest także przegląd filmów Marcela Łozińskiego z udziałem reżysera, spektakl przygotowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie, panel na temat ludobójstwa z udziałem dziennikarzy Konstantego Geberta i Wojciecha Tochmana oraz uroczystość wręczenia nagród dla nauczycieli im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza fundowanych przez Stowarzyszenie Jana Karskiego i pana Yaacowa Kotlickiego.

Po raz pierwszy w historii Kielc wręczone zostaną tytuły Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nastąpi to 26 stycznia, o godz. 16.30 w sali obrad kieleckiej Rady Miejskiej. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie konferencją dla nauczycieli na temat nauczania o zagładzie połączonego z wychowanie ku dobru oraz warsztatami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół pt.: „Piękno hebrajskich rękopisów”, „Menora w sztuce”.

Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich " Tikkun-Naprawa" jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

W ubiegłym roku w Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko-Żydowskich „Wiara – Hatikvah – Miłość” wzięło udział ponad 4000 osób, w tym ponad 2800 młodych ludzi w warsztatach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »