Benedykt XVI mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Brazylii, abp Lorenzo Baldisseriego sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów. Zastąpi on na tym stanowisku abp Manuela Monteiro de Castro, którego Ojciec Święty mianował 5 stycznia b.r. Penitencjarzem Większym, a 6 stycznia zapowiedział jego nominację kardynalską.
Zastąpi on na tym stanowisku abp Manuela Monteiro de Castro, którego Ojciec Święty mianował 5 stycznia b.r. Penitencjarzem Większym, a 6 stycznia zapowiedział jego nominację kardynalską.
Abp Lorenzo Baldisseri ma 71 lat i urodził się 29 września 1940 r. w miejscowości Barga, w regionie Toskania, w prowincji Lukka. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1963 r. i należy do archidiecezji w Pizie. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego i studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej 3 grudnia 1973 r. Był kolejno kierowany do papieskich przedstawicielstw w Gwatemali, Japonii, Brazylii, Paragwaju, Francji i Zimbabwe i Haiti. 15 stycznia 1992 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Diocleziana i nuncjuszem apostolskim w Haiti. Sakrę biskupią przyjął 7 marca tego samego roku z rąk kard. Angelo Sodano. 6 kwietnia 1995 r. został nuncjuszem w Paragwaju, a 19 czerwca 1999 r. w Indiach i Nepalu, zaś 12 listopada 2002 r. w Brazylii. Obowiązki te pełnił aż do chwili obecnej.
Do kompetencji Kongregacji ds. Biskupów poza tym, co należy do kompetencji Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Kongregacji dla Kościołów Wschodnich należy tworzenie, łączenie, dzielenie czy też likwidacja diecezji oraz innych struktur kościelnych jak też tworzenie ordynariatów polowych. Zapewnienie tego wszystkiego, co dotyczy nominacji biskupich, właściwego wypełniania ich posługi, prowadzenie pertraktacji z władzami państwowymi w kwestiach związanych ze zmianami struktur Kościołów partykularnych. Ogłoszenie wizytacji kanonicznych, przygotowanie urzędowych wizyt biskupów „ad limina Apostolorum”, analiza relacji przygotowywanych z tej okazji przez poszczególnych biskupów. Ponadto dykasteria ta rozpatruje sprawy związane z odbywaniem Synodów partykularnych, tworzenia konferencji episkopatów, rewizji ich statutów, przyjmuje ich akty i dekrety oraz po konsultacji z zainteresowanymi dykasteriami nadaje dekretom konieczną rekognicję. Do jej kompetencji należy to wszystko, co dotyczy prałatur personalnych. W obrębie tej kongregacji działa biuro koordynujące działalność ordynariatów wojskowych.
Prefektem Kongregacji ds. Biskupów jest od 30 czerwca 2010 r. kanadyjski purpurat, kard. Marc Ouelet.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.