Schulz: Nie będę wygodnym przewodniczącym

Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz został we wtorek wybrany w Strasburgu na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, uzyskując poparcie 387 z 699 głosujących eurodeputowanych. Będzie kierował PE przez dwa i pół roku.

W pierwszym przemówieniu jako szef PE tuż po ogłoszeniu wyników głosowania Schulz zapowiedział, że nie będzie "wygodnym przewodniczącym". Nawiązując do kryzysu w strefie euro, skrytykował agencje ratingowe, które - jego zdaniem - podważają wiarę w projekt europejski.

Zdaniem nowego szefa PE agencje ratingowe dzisiaj "mają większą władzę niż demokratycznie wybrane rządy i parlamenty". Prowadzi to - jak mówił - do kryzysu zaufania obywateli do instytucji politycznych i podważa wiarę w projekt integracji europejskiej. "Trzeba się temu przeciwstawić" - mówił. W piątek amerykańska agencja Standard&Poor's obniżyła rating dziewięciu krajów europejskim; w poniedziałek zaś obniżyła wiarygodność chroniącego euro Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej z dotychczasowej najwyższej oceny AAA do AA+.

Schulz nawiązał też do trudnej sytuacji mieszkańców UE w obliczu obecnego kryzysu. "Europa przeżywa burzliwy okres. Pogłębiło się ubóstwo, bezrobocie osiągnęło dramatyczne rozmiary" - mówił.

Jego zdaniem projekt integracji europejskiej narażono na szwank. "Po raz pierwszy od powstania UE wydaje się możliwy jej rozpad. Jeden szczyt kryzysowy goni kolejny, decyzje podejmowane są przez szefów rządów za zamkniętymi drzwiami. Dla mnie to powrót do sposobu uprawiania polityki, który przeszedł do historii" - mówił.

Nowy przewodniczący zapowiedział, że będzie "walczyć o szacunek dla PE" i dołoży starań, by "odzyskać zaufanie obywateli i rozbudzić entuzjazm dla Europy". Dodał, że za jego przewodnictwa europarlament będzie miał "mocny głos". Podkreślił też, że będzie walczył o to, by przedstawiciel PE (czyli on sam) mógł zasiadać przy stole na szczytach europejskich.

"Nie może być tak, że zapraszani są przedstawiciele wszystkich instytucji z wyjątkiem PE" - mówił. Zdaniem Schulza wykluczenie PE ze spotkań szefów rządów prowadzi do "zdegradowania parlamentów narodowych, które mogą tylko przyklaskiwać ustaleniom rządowym podejmowanym w zaciszu brukselskich gabinetów".

"Jeśli ktoś twierdzi, ze można pogłębić integrację europejską kosztem parlamentaryzmu, to mu tu i teraz wypowiadam walkę" - mówił Schulz, znany z wybuchowego charakteru i ciętego języka. Dodał, że sprawdzianem siły PE będzie umowa o nowej unii fiskalnej. Nad rezolucją krytykującą obecną propozycję paktu w wersji z 10 stycznia europosłowie będą głosować w środę.

Lider frakcji socjaldemokratów zwyciężył już w pierwszej turze głosowania, uzyskując wymaganą bezwzględną większość. Na Schulza głosowało 387 eurodeputowanych. Na jego rywala, brytyjskiego konserwatystę Nirja Devę głosowało 142 europosłów, a na brytyjską liberałkę Dianę Wallis - 141. W głosowaniu uczestniczyło 699 europosłów (cały PE liczy 754 osoby). Nieważnych głosów lub pustych kart było 29. Bezwzględna większość wynosiła 336 głosów.

"Jestem przekonany, że za pana przewodnictwa PE zostanie kluczowym miejscem dla demokracji w UE (...), gdzie ma miejsce debata polityczna, która ma służyć naszym obywatelom" - powiedział ustępujący przewodniczący PE Jerzy Buzek po ogłoszeniu wyniku. Buzek był szefem PE od lipca 2009 r.; w wyborach dostał wówczas 555 głosów.

Eurodeputowani zgotowali Schulzowi huczne brawa, a liderzy frakcji politycznych oraz szef Komisji Europejskiej przekazali gratulacje.

"UE musi udzielić odpowiedniej odpowiedzi na kryzys" - mówił szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Podkreślił, że kryzys stanowi wyzwanie dla UE. Ale zapewnił, że PE może liczyć "na pełne zaangażowanie" Komisji, by "Europa wyszła z tego kryzysu silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek" - zapewnił.

Schulz mógł być pewny zwycięstwa. Ponad dwa i pół roku temu dwie największe siły polityczne w PE uzgodniły porozumienie techniczne. Zakładało ono, że w pierwszej połowie kadencji PE kierować miał chadek z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), a w drugiej przedstawiciel Socjalistów i Demokratów (S&D). W 2009 roku socjaldemokraci jednomyślnie poparli Buzka i nie wystawili swojego kandydata. Podobnie teraz chadecja nie wystawiła swego kandydata. Schulza poparła także część liberałów i Zielonych.

Dziękując eurodeputowanym za obdarzenie go zaufaniem, nowy przewodniczący zaznaczył, że "PE musi stawiać czoło kontrowersyjnym sytuacjom". Ale powiedział, że PE powinien dać szansę premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi na przedstawienie własnej oceny posunięć węgierskiego rządu, które krytycy uważają za zagrożenie dla demokracji. Orban będzie na sesji plenarnej PE w środę podczas dyskusji o sytuacji na Węgrzech.

Oprócz szefa PE w połowie pięcioletniej kadencji europarlamentu zmieniają się także inni członkowie prezydium: 14 wiceprzewodniczących i pięciu kwestorów. Zmienią się też szefowie komisji i delegacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
8°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
12°C Niedziela
wieczór
10°C Poniedziałek
noc
wiecej »